Nejen v Parlamentu najdete miliardáře. Jedno jméno mezi nejbohatšími politiky vás určitě zaskočí

Synonymem peněz v politice je Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Donedávna tuto teorii reprezentoval i senátor Jiří Hlavatý, který však o mandát nedopatřením přišel. Miliardáře však paradoxně najdeme i v řadách nestraníků či neparlamentních stran, jako je znovuzrozená ODA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Babiš.
doporučujeme

Suverénně nejbohatším politikem je předseda vlády Andrej Babiš, v žebříčku 80 nejbohatších Čechů časopisu Forbes se za loňský rok umístil na druhém místě. Hodnota jeho jmění se však za uplynulých 12 měsíců snížila o celých 13 miliard na 75 miliard korun.

Ziskovost holdingu Agrofert, který je oficiálně zaparkovaný ve svěřenském fondu, výrazně ovlivnil růst cen zemního plynu a naopak pokles cen umělých hnojiv. Ačkoliv se premiér Babiš brání všem nařčením z toho, že dění v holdingu nadále ovlivňuje, je podle vlastních slov minimálně beneficientem fondu, má tedy nárok na výnos z majetku, který údajně spravuje třetí osoba.

S řádově menším jměním je v závěsu za Babišem další dvojice politiků – podnikatelů. Prvním z nich je senátor Ivo Valenta, který se politice věnuje nejen na celostátní, ale rovněž regionální úrovni, je totiž zastupitelem Zlínského kraje i tamního krajského města. Jen za politické funkce si Valenta za měsíc přijde na minimálně 82 tisíc korun.

Mnohem víc však Valenta, který je často označován za českého hazardního a loterijního krále, vydělá prostřednictvím svého byznysu. Kromě holdingu SYNOT zahrnuje i smaltovnu v obci Tupesy nebo prodej vozů BMW. Valenta je 51. nejbohatším Čechem se jměním přesahujícím částku 4,4 miliardy korun, jen za loňský rok zvýšil jeho hodnotu o více než miliardu.

Hned o příčku za ním se v žebříčku umístil Pavel Sehnal, který hraje v celostátní politice zcela marginální roli. V parlamentních volbách v roce 2017 získala jím znovuobnovená ODA jen 0,15 % hlasů, o moc lépe si nevedl ani stranický prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek, který se ziskem necelého půl procenta obsadil poslední příčku.

Sehnal získal místo jen v zastupitelstvu městské části Praha 18, kde po loňských komunálních volbách zastává post místostarosty. Jeho současné jmění dosahuje výše 4 miliard korun, mezi jeho hlavní firmy patří Aquapalace v Čestlicích spolu s přilehlým hotelem, pojišťovna Slavia a OTK – Obchodní tiskárny Kolín.

Mezi nejbohatší politiky se mohl řadit ještě jeden muž spojený s hnutím ANO. Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý byl v říjnu 2014 zvolen senátorem za obvod Trutnov. O tři roky později jej však preferenční hlasy voličů vynesly z 18. místa kandidátky až do Poslanecké sněmovny, kde se mandátu vzdal. Zároveň však přišel o post senátora, v doplňovacích volbách už jej zpět nezískal.

Hlavatého byznys má hodnotu téměř 6 miliard korun. Ačkoliv se z politiky vytratil, pozitivní dopad na svůj region se snaží mít i nadále. Významně podporuje nemocnici ve Dvoře Králové, vlastním zaměstnancům bezúročně půjčuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoliv, opakuje Schillerová

28.03.2020 17:54 Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii.…

Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

28.03.2020 16:44 Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama