Nejen v Parlamentu najdete miliardáře. Jedno jméno mezi nejbohatšími politiky vás určitě zaskočí

Synonymem peněz v politice je Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Donedávna tuto teorii reprezentoval i senátor Jiří Hlavatý, který však o mandát nedopatřením přišel. Miliardáře však paradoxně najdeme i v řadách nestraníků či neparlamentních stran, jako je znovuzrozená ODA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Babiš.

Suverénně nejbohatším politikem je předseda vlády Andrej Babiš, v žebříčku 80 nejbohatších Čechů časopisu Forbes se za loňský rok umístil na druhém místě. Hodnota jeho jmění se však za uplynulých 12 měsíců snížila o celých 13 miliard na 75 miliard korun.

Ziskovost holdingu Agrofert, který je oficiálně zaparkovaný ve svěřenském fondu, výrazně ovlivnil růst cen zemního plynu a naopak pokles cen umělých hnojiv. Ačkoliv se premiér Babiš brání všem nařčením z toho, že dění v holdingu nadále ovlivňuje, je podle vlastních slov minimálně beneficientem fondu, má tedy nárok na výnos z majetku, který údajně spravuje třetí osoba.

S řádově menším jměním je v závěsu za Babišem další dvojice politiků – podnikatelů. Prvním z nich je senátor Ivo Valenta, který se politice věnuje nejen na celostátní, ale rovněž regionální úrovni, je totiž zastupitelem Zlínského kraje i tamního krajského města. Jen za politické funkce si Valenta za měsíc přijde na minimálně 82 tisíc korun.

Mnohem víc však Valenta, který je často označován za českého hazardního a loterijního krále, vydělá prostřednictvím svého byznysu. Kromě holdingu SYNOT zahrnuje i smaltovnu v obci Tupesy nebo prodej vozů BMW. Valenta je 51. nejbohatším Čechem se jměním přesahujícím částku 4,4 miliardy korun, jen za loňský rok zvýšil jeho hodnotu o více než miliardu.

Hned o příčku za ním se v žebříčku umístil Pavel Sehnal, který hraje v celostátní politice zcela marginální roli. V parlamentních volbách v roce 2017 získala jím znovuobnovená ODA jen 0,15 % hlasů, o moc lépe si nevedl ani stranický prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek, který se ziskem necelého půl procenta obsadil poslední příčku.

Sehnal získal místo jen v zastupitelstvu městské části Praha 18, kde po loňských komunálních volbách zastává post místostarosty. Jeho současné jmění dosahuje výše 4 miliard korun, mezi jeho hlavní firmy patří Aquapalace v Čestlicích spolu s přilehlým hotelem, pojišťovna Slavia a OTK – Obchodní tiskárny Kolín.

Mezi nejbohatší politiky se mohl řadit ještě jeden muž spojený s hnutím ANO. Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý byl v říjnu 2014 zvolen senátorem za obvod Trutnov. O tři roky později jej však preferenční hlasy voličů vynesly z 18. místa kandidátky až do Poslanecké sněmovny, kde se mandátu vzdal. Zároveň však přišel o post senátora, v doplňovacích volbách už jej zpět nezískal.

Hlavatého byznys má hodnotu téměř 6 miliard korun. Ačkoliv se z politiky vytratil, pozitivní dopad na svůj region se snaží mít i nadále. Významně podporuje nemocnici ve Dvoře Králové, vlastním zaměstnancům bezúročně půjčuje.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídrem pirátské kandidátky do eurovoleb bude Kolaja

19.01.2019 15:22 Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel Kolaja. Ve…

Krajská ČSSD na Vysočině nominuje do čela strany Hamáčka

19.01.2019 14:52 Aktualizováno Sociální demokraté z Vysočiny nominovali na předsedu strany jejího stávajícího šéfa Jana Hamáčka.…

O Česku nikdo neví? Piráti nás chtějí zviditelnit v EU

19.01.2019 13:44 Aktualizováno Hlas České republiky musí být po volbách do Evropského parlamentu v Evropské unii více slyšet. Dnes…

Babiš v ohrožení. Piráti mu chtějí v eurovolbách zatopit

19.01.2019 12:59 Piráti chtějí v květnových volbách do Evropského parlamentu obdržet 20 procent hlasů. Příští rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama