Jak si vede Babišův byznys dva roky po vzniku svěřenských fondů? Možná se budete divit

Andrej Babiš je jediným člověkem, který má nárok na výnos z obou svěřenských fondů, do kterých vložil akcie svých firem. I přes rekordní dotace však zisk z premiérova byznysu v uplynulých dvou letech výrazně klesl. Kdo za to může?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Agrofert

3. února 2019 uplynou dva roky od chvíle, co tehdejší jediný akcionář společnosti Agorfertu a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil do dvou svěřenských fondů všech 628 kmenových akcií společnosti. O deset měsíců později jej pak prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou české vlády.

Většina akcií, konkrétně 565, spadá pod svěřenský fond AB private trust I, který spravuje Zbyněk Průša. Fond rovněž vlastní 100 % akcií spolčenosti SynBiol. Zbylých 63 akcií Agrofertu je vloženo do svěřenského fondu AB private trust II, který spravuje Alexej Bílek. Průša je současným předsedou představenstva Agrofertu, jehož členem je i Bílek. Ten zároveň zastává pozici předsedy představenstva SynBiolu.

Podle výroční zprávy z roku 2017 Agrofert tehdy sdružoval 234 společností, 198 z nich řídil a ovládal, jednu další spoluovládal a v osmi měl podstatný vliv. K tomu je třeba připočíst 27 firem menšího významu. Agrofert je aktivní především v oblastech chemie, zemědělství a potravinářství.

Za nejvýznamnější společnosti koncernu lze označit firmy na zpracování masa Kostelecké uzeniny a Vodňanská drůbež, chemickoprůmyslové závody Lovochemie nebo Synthesia Pardubice, firmu zaměřenou na mléčné výrobky OLMA, pekárny Penam nebo vydavatelství MAFRA. Společnost SynBiol se zabývá výrobou a zpracováním paliv a dalších chemických látek.

Babišův majetek má v současnosti hodnotu kolem 75 miliard korun, což z premiéra dělá druhého nejbohatšího Čecha. Méně příznivá je už zpráva o klesající ceně jeho společností, Babišovo jmění se snížilo o celých 13 miliard korun. Stojí za tím především pokles cen umělých hnojiv a naopak zvýšení cen zemního plynu, který je k jejich produkci potřeba.

Agrofertu, přesněji čerpání dotací pro něj se týká současné vyšetřování možného střetu zájmů u městského úřadu v Černošicích. Podle Hospodářských novin loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun, za stejnou dobu přitom firma na daních zaplatila jen 739 milionů. Přesto firma očekává nižší zisk než v roce 2017, už tehdy se přitom meziročně snížil o 38 % na 4,8 miliardy korun.

Podle vlastních slov je Babiš nadále jediným benificientem obou svěřenských fondů, pouze on má tedy nárok na výnos z majetku, který pro něj spravují výše zmiňovaní členové představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a Alexej Bílek.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídrem pirátské kandidátky do eurovoleb bude Kolaja

19.01.2019 15:22 Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel Kolaja. Ve…

Krajská ČSSD na Vysočině nominuje do čela strany Hamáčka

19.01.2019 14:52 Aktualizováno Sociální demokraté z Vysočiny nominovali na předsedu strany jejího stávajícího šéfa Jana Hamáčka.…

O Česku nikdo neví? Piráti nás chtějí zviditelnit v EU

19.01.2019 13:44 Aktualizováno Hlas České republiky musí být po volbách do Evropského parlamentu v Evropské unii více slyšet. Dnes…

Babiš v ohrožení. Piráti mu chtějí v eurovolbách zatopit

19.01.2019 12:59 Piráti chtějí v květnových volbách do Evropského parlamentu obdržet 20 procent hlasů. Příští rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama