Zeman pobouřil politiky: Absurdní. Papalášství jak vyšité. To je projev arogance a ješitnosti

Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory nejmenuje. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Českým politikům se jeho jednání příliš nezamlouvá.

Přidejte svůj názor 496 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. U Ošťádala mu vadí jeho kontakty s komunistickou StB, v případě Fajta informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu platu.

„Je absurdní, že prezident v právním státě nerespektuje rozhodnutí soudu a snaží se rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude profesorem. Nic z toho mu nepřísluší,“ postěžoval si předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který v minulosti působil na postu ministra spravedlnosti.

Podobně to vidí i předseda STAN Petr Gazdík. „„Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Tady se dostáváme na samu hranu právního státu: prezident nemusí respektovat soudní verdikt jen proto, že nechce? Papalášství jak vyšité!“ uvedl na sociálních sítích.

„Zeman dal svým postojem znovu najevo, že jeho osobní názor stojí nad názorem hned několika soudů. Myslím, že jde o zbytečný projev arogance a ješitnosti. A přitom, kdo jiný nežli prezident by měl projevit respekt k soudní moci a ctít rozhodnutí soudců,“ myslí si europoslanec Pavel Telička.

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana správní žaloby, řekl dnes novinářům rektor Tomáš Zima. „Je to principiální záležitost, žádná instituce, ani prezident republiky, nestojí nad zákony. Na jmenování profesorů trváme, podáme další žaloby,“ uvedl Zima.

Vstupte do diskuze (496)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus se vysmál Fialovi: Zoufalá ODS má bezbarvé vedení. A obratem přišla…

19.03.2019 22:23 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus se velmi kriticky pustil do současného předsedy ODS Petra Fialy.…

Borec je ten, kdo nic neděla a bere za to peníze? Telička se pustil do…

19.03.2019 20:53 Server iROZHLAS.cz přišel se zajímavou statistikou v níž porovnával aktivitu členů Evropského…

Zeman se pustil do Turecka: Proč útočí na Kurdy? Je to spojenec Islámského…

19.03.2019 19:51 Turecko je podle českého prezidenta Miloše Zemana faktickým spojencem teroristické organizace…

Zvýšení rodičovské všem rodinám? Podle Maláčové chybí 8 z 11 mld Kč

19.03.2019 18:55 Na zvýšení rodičovského příspěvku všem rodinám s malými dětmi, které vláda původně slibovala a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama