Zeman pobouřil politiky: Absurdní. Papalášství jak vyšité. To je projev arogance a ješitnosti

Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory nejmenuje. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Českým politikům se jeho jednání příliš nezamlouvá.

Přidejte svůj názor 496 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. U Ošťádala mu vadí jeho kontakty s komunistickou StB, v případě Fajta informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu platu.

„Je absurdní, že prezident v právním státě nerespektuje rozhodnutí soudu a snaží se rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude profesorem. Nic z toho mu nepřísluší,“ postěžoval si předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který v minulosti působil na postu ministra spravedlnosti.

Podobně to vidí i předseda STAN Petr Gazdík. „„Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Tady se dostáváme na samu hranu právního státu: prezident nemusí respektovat soudní verdikt jen proto, že nechce? Papalášství jak vyšité!“ uvedl na sociálních sítích.

„Zeman dal svým postojem znovu najevo, že jeho osobní názor stojí nad názorem hned několika soudů. Myslím, že jde o zbytečný projev arogance a ješitnosti. A přitom, kdo jiný nežli prezident by měl projevit respekt k soudní moci a ctít rozhodnutí soudců,“ myslí si europoslanec Pavel Telička.

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana správní žaloby, řekl dnes novinářům rektor Tomáš Zima. „Je to principiální záležitost, žádná instituce, ani prezident republiky, nestojí nad zákony. Na jmenování profesorů trváme, podáme další žaloby,“ uvedl Zima.

Vstupte do diskuze (496)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídrem pirátské kandidátky do eurovoleb bude Kolaja

19.01.2019 15:22 Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel Kolaja. Ve…

Krajská ČSSD na Vysočině nominuje do čela strany Hamáčka

19.01.2019 14:52 Aktualizováno Sociální demokraté z Vysočiny nominovali na předsedu strany jejího stávajícího šéfa Jana Hamáčka.…

O Česku nikdo neví? Piráti nás chtějí zviditelnit v EU

19.01.2019 13:44 Aktualizováno Hlas České republiky musí být po volbách do Evropského parlamentu v Evropské unii více slyšet. Dnes…

Babiš v ohrožení. Piráti mu chtějí v eurovolbách zatopit

19.01.2019 12:59 Piráti chtějí v květnových volbách do Evropského parlamentu obdržet 20 procent hlasů. Příští rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama