Zeman pobouřil politiky: Absurdní. Papalášství jak vyšité. To je projev arogance a ješitnosti

Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory nejmenuje. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Českým politikům se jeho jednání příliš nezamlouvá.

Přidejte svůj názor 496 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety na jaře roku 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. U Ošťádala mu vadí jeho kontakty s komunistickou StB, v případě Fajta informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu platu.

„Je absurdní, že prezident v právním státě nerespektuje rozhodnutí soudu a snaží se rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude profesorem. Nic z toho mu nepřísluší,“ postěžoval si předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který v minulosti působil na postu ministra spravedlnosti.

Podobně to vidí i předseda STAN Petr Gazdík. „„Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Tady se dostáváme na samu hranu právního státu: prezident nemusí respektovat soudní verdikt jen proto, že nechce? Papalášství jak vyšité!“ uvedl na sociálních sítích.

„Zeman dal svým postojem znovu najevo, že jeho osobní názor stojí nad názorem hned několika soudů. Myslím, že jde o zbytečný projev arogance a ješitnosti. A přitom, kdo jiný nežli prezident by měl projevit respekt k soudní moci a ctít rozhodnutí soudců,“ myslí si europoslanec Pavel Telička.

Univerzita Karlova s největší pravděpodobností znovu podá proti rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana správní žaloby, řekl dnes novinářům rektor Tomáš Zima. „Je to principiální záležitost, žádná instituce, ani prezident republiky, nestojí nad zákony. Na jmenování profesorů trváme, podáme další žaloby,“ uvedl Zima.

Loading...
Vstupte do diskuze (496)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama