"Jak by reagoval Palach dnes? Lidi probuďte se!" Čeští politici důrazně promluvili k dnešnímu výročí

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který přesně před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, dnes připomene řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Událost si připomínají i čeští politici.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, "který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti,[1] po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, sám sebe 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze" (hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit pracovník-výhybkář Dopravního podniku svým vlastním kabátem). Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze v Legerově ulici, kde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž hovoří o příčině jeho činu. Podle sdělení Petra Blažka 19.1.2012 v pořadu ČT Jan Palach ošetřující sestře po transportu do Legerovy ulice na nosítkách řekl: "Udělal jsem to proto, aby odešli Rusové". V záznamu však mluví o pasivitě lidí, proti rozšiřování Zpráv (deník vydávaný sovětskými okupanty), požaduje generální stávku. Z rozhovoru je patrné, že byl pod utišujícími léky a měl značné bolesti.
doporučujeme

Na Palacha zavzpomínali i čeští politici. Mnozí připomínají, že jeho odkaz je dodnes živý. „Oběť Jana Palacha nám připomíná, že v boji za svobodu nesmíme rezignovat. Každý z nás ovlivňuje to, jak vypadá naše společnost. Využívejme toho. Někdy stačí jen velmi málo. Pro svobodu a demokracii je nejhorší lhostejnost,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Jan Palach položil absolutní oběť touze vyburcovat společnost, aby nebyla pasivní a nenechala se znormalizovat. Jeho přání nebylo splněno, lidé se nechali zastrašit rychle. Jeho oběť měla přesto smysl. I dnes nás nabádá, že nesmíme podlehnout strachu. Slibujeme, že nepodlehneme,“ vzkazuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Osobní vzpomínku přidal i bývalý šéf české diplomacie a poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek. „Bylo mi dvanáct, ale přesto si pamatuji: Palach nám vrátil kousek sebeúcty. Poslední pokus sjednotit národ, než jsme se rozpadli a rozdrobili do bezčasí normalizace. Snad se to dá tak lépe přežít. A když se pak vrátila naděje, vrátil se i Palach. Najednou to vypadalo, že tu byl celou tu dobu s námi. Tak doufám, že je tu i dnes. Vlastně nás ani moc nepoučuje, jen říká, jak k sobě strašně patří život a bolest,“ uvedl politik na sociálních sítích.

„Palachův mimořádný čin, nejvyšší oběť, kterou může člověk přinést, zůstává výzvou, otázkou a varováním i po padesáti letech. Jan Palach nechtěl žít ve společnosti, která je nesvobodná, oportunistická a kde hodnoty přestávají platit,“ připomíná předseda ODS Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v souvislosti s dnešním výročím připomněl, že Palach ve svém dopise odmítal cenzuru. „Pravda je nadčasová. Život ve lži se nedá vydržet dlouho. V to věřím já a v to věříme i my jako Piráti. Vzdělaná, svobodná a informovaná společnost je tou nejlepší pojistkou demokracie,“ uvedl Bartoš na sociálních sítích.

„Dnes před 50 lety se Jan Palach obětoval za svůj národ. Jeho oběť stále promlouvá. Hodnoty, pro něž se stojí za to nasadit a žít, existují,“ myslí si lidovec a někdejší ministr kultury Daniel Herman.

„Někdy se ptám, jak by reagoval Jan Palach dnes? A bojím se, že by nás jeho reakce nepotěšila! Lidi probuďte se!“ apeluje na Čechy lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Oběť Jana Palacha ukazovala ke svobodě – a ukazuje k ní i dnes. Nesmí nám být jedno, když je někdo krácen svobodě a základních lidských právech,“ uvedl v souvislosti s dnešním výročím na sociálních sítích senátor Pavel Fischer.

To jeho kolega Marek Hilšer jen připomněl slova, která Palach pronesl v nemocnici jen chvíli předtím, než zemřel. „Jan Palach: Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí... uvedl Hilšer na sociálních sítích.

„Palach přinesl národu velkou oběť, která měla podnítit nový život v temné době a vrátit odvahu do sklíčených srdcí. Italští neonacisté naproti tomu ukazují, jak malí a zbabělí jsou. Nejen ideologií, které se klaní, ale též hanebným zneužitím jeho jména,“ připomněl poslanec ANO Jaroslav Bžoch, že Palachovo jméno bylo v posledních dnech zneužito pofidérními skupinami v Itálii.

„Jan Palach. Spolužáci na něj vzpomínají jako na uličníka, rváče a obránce utlačovaných. Před padesáti lety se zastal nás všech a porval se s celým východním blokem. A v roce 1989, po dvaceti letech, tuto rvačku vyhrál,“ uvedl předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský.

„Před padesáti lety se upálil Jan Palach. Obětoval se pro nás. Nechtěl, abychom žili v hanbě a ponížení. Nechtěl, abychom se podvolili. Za naši svobodu zaplatil daň nejvyšší. Prosím, mluvme o tom se svými dětmi. Ať není jeho oběť zapomenuta. Ať už nikdy žádný syn nemusí způsobit své matce takovou bolest pro svou vlast!“ zdůraznil bývalý diplomat Petr Kolář

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina programátorů začala zdarma vytvářet systém k dálničním známkám

24.01.2020 20:03 Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu…

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Ministerstvo doporučuje Čechům necestovat do osmi měst v Číně

24.01.2020 17:43 Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej,…

Ministři pojedou do Lán. Zeman přijme vládu 17. února, s Babišem se sejde…

24.01.2020 16:08 Setkání prezidenta Miloše Zeman s vládou se uskuteční 17. února. Bylo přesunuto z původně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama