Kdo nahradí Chovance ve Sněmovně? Votava váhá, chce se poradit s rodinou

Bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava (ČSSD) se zatím definitivně nerozhodl, zda nahradí v Parlamentu někdejšího ministra vnitra Milana Chovance, který se do konce března vzdá poslaneckého mandátu. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček dnes ČTK řekl, že by Votavovu přítomnost v zákonodárném sboru uvítal. Hamáček dnes jednal s Votavou jako starostou Stříbra o bezpečnosti ve městě v souvislosti s velkým počtem agenturních dělníků v průmyslových zónách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Hamáček a Milan Chovanec, ČSSD
doporučujeme

"Respektuji, že je to na rozhodnutí Vaška Votavy. Samozřejmě by byl posilou pro sociálnědemokratický klub," uvedl předseda strany.

"Pro mě je to složitá otázka, protože jsem tady nastoupil jako starosta (osmitisícového Stříbra), tak to město nechci nechat na holičkách. Starostou v každém případě chci zůstat, i v zastupitelstvu," uvedl Votava.

Chce se nejprve poradit s rodinou a se spolupracovníky na radnici, které označil za dělný tým. "Pokud ano, tak by se to muselo nějak skloubit, ale ještě nejsem úplně definitivně rozhodnutý," uvedl. Jestli do Parlamentu půjde, dozví se to Hamáček jako první. Podle Votavy Chovanec oznámil, že odejde k poslednímu březnu, a tak je na rozhodování "relativně čas".

Votava dnes uvedl, že by se starostování dalo sladit s prací ve Sněmovně. "Je tam řada starostů, je to samozřejmě těžší, ale asi se to dá skloubit, ale nejsem ještě rozhodnut," řekl.

Chovanec oznámil odchod ze Sněmovny 13. ledna na krajském sjezdu strany v Plzni. Nesouhlasí totiž s účastí ČSSD ve vládě s hnutím ANO. Účast sociální demokracie ve vládě kritizoval dlouhodobě. Chovanec v ten samý den, kdy avizoval odchod ze Sněmovny, obhájil své místo v čele krajské ČSSD. "Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO, a myslím si, že je lépe odejít," uvedl tehdy.

Chovanec chce z Parlamentu odejít po sjezdu ČSSD, který bude na začátku března v Hradci Králové. Po odchodu ze Sněmovny se chce několik měsíců věnovat sám sobě, zejména svému zhoršenému zdraví, uvedl na facebooku. "Svůj další život nevidím ve vrcholové politice," dodal.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Osmačtyřicetiletý Chovanec působil v roce 2017 jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama