Česko vzpomíná na Palacha: Zanechal odkaz o cennosti svobody, řekl Kubera

Svoboda se nedá koupit ve slevě, hned po životě je nejdražší věcí, kterou máme. To je podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ANO) odkaz, který společnosti zanechal Jan Palach. Kubera to dnes řekl při krátkém projevu na pražském Václavském náměstí při příležitosti 50. výročí Palachova sebeupálení. Kromě něj promluvili také místopředsedkyně horní komory Parlamentu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a místopředseda Sněmovny a předseda ODS Petr Fiala.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaroslav Kubera, předseda Senátu

Kubera připomněl, že Palach je jeho vrstevník. "Narodil se jen o rok později (1948) než já. Přemýšlím, jestli by dnes měl podobný pohled na svět jako já. Jak by se díval na politiku a svět kolem nás," řekl. Podle předsedy Senátu by se Palach nyní snažil burcovat společnost proti apatii a bránil by rozdělování národa v klíčových okamžicích. Kubera podle svých slov sám dlouho váhal, zda nebyl Palachův čin zbytečný. "Až po 20 letech jsem pochopil, že zbytečný nebyl," uvedl.

"Svoboda není zadarmo, ani dnes ji nemáme trvale garantovanou. Každý den přicházíme o malý kousek, takže si toho často ani nevšimneme. Svoboda se nedá koupit ve slevě, hned po životě je nejdražší věcí, kterou máme. A to je odkaz, který nám tu Jan zanechal," řekl Kubera na závěr projevu.

"Jan Palach se rozhodl pro čin, který byl mimořádně odvážný a tragický, šokující. Od té doby se musíme vyrovnávat s absolutností tohoto činu a s morálními nároky, které na nás klade. Pro mě přinesl svou obětí nejvyšší dar, který člověk může dát svému národu. Nechtěl žít ve společnosti, která je nesvobodná, oportunistická, lhostejná. Nemohl žít ve společnosti, která ustupuje zlu," poznamenal Fiala.

Podle Horské je nutné si vážit demokracie. "Žijeme v krásné zemi uprostřed Evropy, slavili jsme stoletou státnost. Ovšem uvědomme si, kolik let z té stovky byl život v demokracii. To si velmi uvědomoval i Jan Palach, a rozhodl se proto přinést oběť nejvyšší," řekla.

Jan Palach se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Dnes jej připomíná řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Na náměstí například přečetli stanovisko účastníci takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, až do 30. ledna bude v horní části také k vidění výstava Jan Palach 1969|2019.

Na nádvoří Univerzity Karlovy byla odhalena pamětní dlaždice, v přízemí Karolina byla otevřena komorní výstava. Večer pořádá iniciativa Milion chvilek shromáždění a průvod se světly, který se vydá na Staroměstské náměstí. Ve Vlasteneckém sále v prostorách Univerzity Karlovy se ve čtvrtek bude také konat mezinárodní konference "Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Středočeský kraj rozhodl v Babišově kauze, výsledek řízení tutlá

21.03.2019 12:50 Středočeský krajský úřad ve středu rozhodl o odvolání v kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje…

Eurovolby se blíží. Dohledový úřad nemá účet a web od osmi z 40 stran

21.03.2019 12:12 Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému…

Chovanec skončí ve Sněmovně k 14. dubnu, bude se půl roku doléčovat

21.03.2019 12:05 Bývalý ministr vnitra a nynější poslanec ČSSD Milan Chovanec odejde ze Sněmovny ke 14. dubnu. Svoji…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama