Ajťák, co není na Twitteru. Piráti chtějí opět překvapit s no-name lídrem

Piráti si o víkendu zvolili lídra pro letošní eurovolby. Jeho profil v mnoha ohledech nepřekvapí, je to člověk z oboru IT, kterému ještě nebylo ani 40 let. Jeho jméno však do soboty mnoha lidem nic neříkalo. Kdo je tedy Marcel Kolaja?

Přidejte svůj názor

Marcel Kolaja
doporučujeme

Pirátům už se sázka na neokoukanou tvář v čele kandidátky jednou vyplatila. Po pražských komunálních volbách se pražským primátorem stal Zdeněk Hřib. Nyní si členové Pirátské strany vybrali za lídra pro květnové volby do Evropského parlamentu Marcela Kolaju.

Kolaja v eurovolbách kandidoval už před pěti lety, pirátům tehdy mandát těsně unikl, když získali 4,78 % hlasů. Kolajovi by však místo ve Štrasburku a Bruselu stejně proteklo mezi prsty, protože byl tehdy dvojkou na kandidátce. Letos povýšil do jejího čela, když pro mnohé vcelku překvapivě zdolal poslance Mikuláše Peksu.

Informace, které o něm poskytuje web Pirátské strany, asi mnoho lidí nepřekvapí. Kolaja vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Specializoval se na tzv. svobodný software, již během studia si založil vlastní firmu. Později přešel do mezinárodní společnosti, která se zabývá právě vývojem takového softwaru.

Sami piráti vyzdvihují jeho podíl na úspěšném zformování strany. Kolaja se mezi lety 2010 a 2014 zabýval právě evropské a mezinárodní agendě a pomáhal formulovat postoje Pirátské strany v této oblasti. Obloukem přes komunální politiku se nyní k těmto tématům vrací.

I na místní úrovni však zanechal výraznou stopu, podílel se totiž na založení a fungování spolku Otevřená města. Jako jeho předseda požadoval po městech a obcích v České republice, aby pravidelně zveřejňovaly informace, zapojily občany do veřejného dění a používaly moderní a otevřené technologie ve veřejné správě.

Hned poté, co byl Kolaja zvolen pirátským lídrem pro eurovolby, se však stal předmětem kontroverzí na sociální síti, které se tvrdošíjně vyhýbal. Dokazují to screenshoty z pirátského internetového fóra, na němž se jeden z uživatelů kandidátů ptal, zdali si zřídí Twitter.

Kolaja to odmítl s tím, že jako dlouholetý člen strany podporuje decentralizovaná a svobodná řešení namísto centralizovaných technologií. „Osobně si určitě neplánuji pořídit účet na Twitteru, a pokud by snad aktivní účast v evropské politice byla podmíněna souhlasem s kilometr dlouhými podmínkami u americké firmy, považoval bych to za úpadek společnosti,“ vzkázal tehdy.

Hned v sobotu se však Kolaja na Twitteru objevil a přivítal jeho uživatele. „Vítám vás na svém Twitteru,“ stojí dodnes na jeho profilu. Lidé mu však začali připomínat jeho slova z pirátského fóra. „Tento profil je spravován mediálním odborem Pirátů v koordinaci s Marcelem. Marcel osobně nadále využívá jen svůj profil na Diaspoře (sociální síť – pozn.red.),“ reagoval správce profilu na výtky.

Volby do Evropského parlamentu se v České republice uskuteční 24. a 25. května. Pirátská strana už ohlásila, že chce získat 20 % hlasů, na vítězství si však brousí zuby i ODS a samozřejmě vládní hnutí ANO.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoliv, opakuje Schillerová

28.03.2020 17:54 Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii.…

Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

28.03.2020 16:44 Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama