Co se dělo na MPSV za Marksové? Exministryně se rázně ohradila vůči kritice

Ministerstvo práce postupovalo v minulých letech při pořizování informačních systémů podle své bývalé šéfky Michaely Marksové (ČSSD) "s péčí řádného hospodáře". Snažilo se zbavit závislosti na monopolním dodavateli. Zpoždění v zavádění nových technologií způsobily mimo jiné námitky neúspěšných uchazečů či nezkušenost při budování eGovernmentu. Marksová to uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK. Reagovala tak na kritiku a zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Přidejte svůj názor

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

Podle kontrolorů ministerstvo práce při budování informačních systémů pro výplatu dávek pochybilo a porušilo rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ prověřoval využití 900 milionů ze 3,7 miliardy korun, které resort od roku 2013 do roku 2017 vydal na informační technologie. Problémy se týkaly vytváření systémů, veřejných zakázek, smluv či využívání externích firem, uvedl NKÚ. Podle něj se ministerstvo závislosti na dodavateli nezbavilo.

Marksová považuje rozhodnutí vyhlásit tendry a snažit se ze závislosti vymanit za správné. Na stav informačních technologií v resortu si stěžovala od svého nástupu do funkce začátkem roku 2014. Poukazovala mimo jiné na končící či chybějící smlouvy. Je přesvědčena o tom, že ona a její tým postupovali "s péčí řádného hospodáře".

"Ministerstvo pod mým vedením ušetřilo přes 600 milionů korun, neboť za roky 2010 až 2013 bylo vynaloženo víc finančních prostředků než za roky 2014 až 2017," tvrdí Marksová. Podle ní díky úspoře bylo možné investovat do nových projektů i přes to, že souběžně fungovaly také systémy od původního dodavatele. Exministryně uvedla, že v roce 2013 před jejím nástupem výdaje činily 1,4 miliardy korun, v roce 2017 pak 1,7 miliardy.

Ministerstvo v roce 2014 za Marksové rozhodlo o vytvoření propojeného resortního systému zhruba za 1,5 miliardy korun, který měl začít fungovat od roku 2017. Termín se nestihl, takže se smlouva s dosavadním dodavatelem - firmou OKSystem - prodlužovala na dva roky. Dvouletý provoz vyšel zhruba na miliardu. Stejně resort pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) postupoval i před koncem loňského roku. Nynější ministryně počítá s tím, že by nové systémy měly začít plně fungovat do konce příštího roku.

Podle Marksové za zpožděním jsou "účelové námitky ze strany neúspěšných uchazečů" v tendrech i to, že přípravy zastavila její nástupkyně z první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Marksová míní, že za posun harmonogramu může také to, že její tým "v budování eGovernmentu byl v tomto pojetí první", nebyly s tím tedy zkušenosti. Dodala, že antimonopolní úřad žádnou ze zakázek nezrušil.

Němcová stav přípravy nových systémů kritizovala. Podala i několik trestních oznámení. Argumentovala tím, že musela postupovat hospodárně. Práce pak zas obnovila Maláčová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama