SPD oznámí lídra pro eurovolby v polovině února. Bude "koalice" se Soukupem?

SPD zveřejní lídra své kandidátky pro evropské volby ve druhé polovině února. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekli předseda a místopředseda hnutí Tomio Okamura a Radim Fiala. Podle Okamury SPD neuzavřela žádné dohody o spolupráci ve volbách s jinými subjekty.

SPD
doporučujeme

"V současné době probíhají naše krajské konference, které budou vybírat z jednotlivých krajů kandidáty na kandidátku do Evropského parlamentu. Jakmile skončí, do poloviny února, tak my budeme vědět, z koho budeme tu kandidátku sestavovat," řekl Fiala.

Okamura uvedl, že na termínu stanovení lídrů kandidátek v polovině února se SPD dohodla s ostatními uskupeními sdruženými ve frakci Evropa národů a svobody (ENF), kam patří například francouzská nacionalistická Národní fronta (FN) Marine Le Penové nebo populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Předseda SPD také vyjádřil přesvědčení, že pozdější zveřejnění jména lídra pro evropské volby nebude znamenat handicap vůči ostatním stranám. "My naše programové priority, co se týče našich euroskeptických názorů, myslím prezentujeme dostatečně," řekl Okamura.

Vyloučil také, že by SPD s někým jednala o volební spolupráci. "My jsme s nikým žádnou koaliční smlouvu neuzavřeli a ani nevím, že by taková jednání měla v tuto chvíli s někým finišovat," řekl.

V médiích se objevily spekulace, že by o spolupráci s SPD v evropských volbách mohl mít zájem mediální podnikatel Jaromír Soukup, který oznámil založení vlastního politického uskupení.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května, budou rozhodovat o 21 českých europoslancích. Lídry kandidátek pro volby zatím představilo šest stran. Piráty povede softwarový specialista Marcel Kolaja, ostatní strany zvolily své nynější europoslance: ODS Jana Zahradila, ČSSD Pavla Poce, KSČM Kateřinu Konečnou, lidovci Pavla Svobodu a STAN Stanislava Polčáka. ANO zatím o lídrovi nerozhodlo, jeho předseda Andrej Babiš preferuje europoslankyni Ditu Charanzovou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo v Senátu je projevem úcty k postojům horní komory, zní z opozice

12.08.2020 10:14 Jako projev úcty a respektu k českému Senátu vnímají dnešní vystoupení ministra zahraničí Spojených…

"S ČSSD to nemá příliš společného." Hamáček a spol. se vypořádali s rebely

12.08.2020 09:10 Lídr sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) hovořil s médii o krizi v Ústeckém kraji, kde se…

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama