Hřích proti ústavě? Spor o zdanění církví rozsekne ÚS, míní opozice i komunisté

Jako pošlapávání právního státu, hřích proti ústavě a úlitbu menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD komunistům komentovaly výsledek hlasování o zdanění církevních restitucí ve Sněmovně zástupci opozičních stran. Stejně jako poslanci KSČM očekávají, že spor o zdanění náhrad za nevydaný majetek skončí u Ústavního soudu. Opozice míní, že restituce byly součástí vyrovnání se státu s komunistickou minulostí. KSČM argumentuje rovností všech při danění jakýchkoli příjmů a nespokojeností obyvatel země s pět let starým zákonem.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

soudy
doporučujeme

"Církevní restituce nejsou ve společnosti příliš populární. To ale neznamená, že nejsou správné. Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného 30 let od pádu komunismu dočkám. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM, uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je dnešní rozhodnutí Sněmovny vysmívání se principům právního státu. "Náhrady jsou vypláceny podle smluv. V těch smlouvách je článek, kde je napsáno, že se na smlouvy vztahuje daňová legislativa účinná v roce 2013, to znamená, že se to nezdaňuje. Jestliže jedna smluvní strana svévolně změnila tento článek, je to v rozporu s právním státem," uvedl.

Ve výsledku hlasování se podle něj projevil antisemitismus, protože zdanění náhrad dopadne nejen na křesťanské církve, ale i na židovské obce. Předpokládá, že spor skončí u Ústavního soudu, bylo by podle něj nejlepší, kdyby podání k němu daly církve jako postižení. Jako exministr financí uvedl, že náhrady byly za férovou cena.

"Komunisté jsou evidentně vládní stranou. Všimněte si, že jsou výrazně loajálnější než druhý koaliční partner - sociální demokraté," podotknul Kalousek.

"Komunisté měli jako strana nejhorší výsledek od sametové revoluce, přesto jsme svědky toho, že se jim lépe než kdykoliv v minulosti daří prosazovat jejich volební program," uvedl jeho stranický kolega poslanec Vít Rakušan. Doplnil, že nelze vrátit životy lidí popravených komunistickým režimem a klid rodinám, které se rozpadly, ale lze vracet, co bylo ukradeno, případně poskytnout náhrady. KSČM Rakušan označil za silnějšího koaličního partnera ANO, než je ČSSD.

Šéf sněmovního klubu STAN Jan Farský schválení návrhu KSČM na zdanění státních restitucí označil za "úlitbu komunistům" a "ústavní hřích", jež porušuje základy práva. "Paní ministryně financí tvrdila, že má analýzu církevních restitucí, ze které vyplývá, že byly o 54 miliard předražené. Když jsme o tuto analýzu požádali, zjistilo se, že žádná neexistuje a zdanění církevních restitucí je jen další výmysl, který má zamaskovat pošlapávání právního státu. Hnutí ANO je nyní u moci, opírá se o hlasy komunistů a vychází jim vstříc, o nic víc nejde," uvedl.

Zákon podle Farského Senát vrátí do Sněmovny, tam ale zřejmě bude opět prosazen a v záležitosti pak bude muset po prezidentově rozhodnutí zřejmě zakročit Ústavní soud. Ten podle poslance velmi pravděpodobně návrh označí za protiústavní.

Podle komunistů zákon zavádí rovnost subjektů, kterým stát vyplácí nějaký příjem. "Daňová sazba je jako pro každého jiného, to znamená 19 procent," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. I on očekává, že návrh Sněmovně vrátí Senát, pak po rozhodnutí prezidenta předpokládá jednání u Ústavního soudu.

Tvrdí, že jeho strana vychází vstříc požadavkům občanů, z nichž až 80 procent považuje zákon o církevních restitucích za nespravedlivý. V souvislosti s férovostí ceny za nevydaný majetek poukázal šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik na to, že zákon z roku 2013 neobsahuje seznam navraceného majetku.

"Jsem přesvědčen o tom, že všechny příjmy mají být zdaněny. Náhrada poskytovaná pojišťovnou je také daněna, protože to je příjem," uvedl Filip. Současně se bránil označování komunistů za součást vládní koalice.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Robejškovi Realisté definitivně končí

22.07.2019 18:59 Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom…

Pád exministra Havlíčka pokračuje, končí i jako náměstek svého jmenovce

22.07.2019 16:57 Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) končí jako náměstek současného ministra…

Babiš vyjádřil podporu kontroverznímu hnutí. A na sociálních sítích…

22.07.2019 16:45 Premiér Andrej Babiš na svém twitterovém účtu zveřejnil podporu prorodinné politice Hnutí pro život…

„Parchanti, kterým jde jen o moc.“ Šmarda tvrdě účtuje s ČSSD i ANO

22.07.2019 15:00 Kandidát ČSSD na ministra kultury, Michal Šmarda, se na svém facebookovém účtu poměrně tvrdě pustil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama