Dusno kvůli restitucím: Ustupování komunistům se nikdy nevyplatilo. Je to ostuda a etická sprosťárna, zuří politici

Poslanci dnes rozhodli, že peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, mají podléhat zdanění. Patřilo to k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Opozice se netají tím, že je nespokojena a má v plánu obrátit se na Ústavní soud.

Přidejte svůj názor 105 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

„Zdanění církevních restitucí je nejen eticky sprosté, ale pravděpodobně také protiprávní. Napravená křivda se nemůže zdaňovat. Je to ostuda poslanců ANO, KSČM, ČSSD a SPD,“ zlobí se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podobně už před hlasováním mluvil i jeho stranický kolega Miroslav Kalousek. „Celé dopoledne vedeme diskuzi o komunistické krádeži, kterou nepochybně je tzv.”zdanění církevních restitucí”. Nabývám dojmu, že hlavním motivem je projev antisemitismu. Zákonem utrpí i Federace židovských náboženských organizací a o to mnohým vládním poslancům jde především,“ varoval.

„Církevní restituce nejsou ve společnosti příliš populární. To ale neznamená, že nejsou správné. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo,“ upozornil šéf ODS Petr Fiala.

Po hlasování pak dodal: „Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v PS byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám.“

„Zdanění církevních náhrad? Zlodějina za bílého dne,“ zlobí se senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

„Na debatě o církevních restitucích mě vlastně ani tolik neštve postoj komunistů, kteří chtějí danit, co ukradli. Od nich nelze nic jiného čekat, 41 let ukazovali, co jsou zač. Strašné je to, že na jejich požadavku stojí a padá celá vláda. Takovou mají teď, v roce 2019, moc,“ posteskla si dnes dopoledne místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Andrej Babiš právě splatil další závazek za účast komunistů na své vládě. Sněmovnou prošlo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD zdanění církevních restitucí, což je s velkou pravděpodobností protiústavní zákon. Další důkaz o růstu vlivu KSČM v roce 30. výročí konce jejich režimu!“ připomněl poslanec ODS Martin Baxa.

A nadšeni nejsou ani lidovci. „Zloděj křičí, zdaňte, co jsem ukradl! Asi tak vypadá debata o zdanění náhrad u církevních restitucí. Je to nemravný útok na právní jistoty,“ myslí si poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Svůj komentář přidal i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek „Díky bohu, že tam člověk nemusí sedět. Včera šli trapně a proti zájmům až 2 mil. lidí na ruku exekutorům a obchodníkům s chudobou, dnes naprosto nedůstojně komunistům a chtějí danit ukradený majetek,“ povzdechl si.

Přidal se i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. „Nemám dobrý pocit ohledně zdanění církevních restitucí, schválených dnes Sněmovnou. Ale především mě fascinuje jedno: KSČM v posledních volbách utrpěla debakl, ale ve skutečnosti mimořádně posílila,“ napsal na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (105)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama