Ovčáček se pustil do Baxy: Opustil pozici nezávislého soudce, s politickými stranami útočí na prezidenta

Sněmovní podvýbor pro justici začal ve středu večer projednávat podezření kolem ovlivňovaní soudců ze strany Pražského hradu. Na schůzi přišli i všichni tři pozvané aktéři kauzy - kancléř Vratislav Mynář, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček. Jednání bylo veřejné a tak ho bedlivě sledovali i ti politici, kteří členy podvýboru nejsou. A samozřejmě také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Jiří Ovčáček
doporučujeme

Baxa se na jednání nechal slyšet, že  Zemanovy výroky připomínaly výměnný obchod: konkrétně šlo o případ, kdy Zeman mluvil o tom, jak by měl NSS rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. Za to mu prý prezident naznačil možnost jmenování předsedou Ústavního soudu. Baxa i Šimíček ale potvrdili, že na ně nebyl vyvíjen žádný nátlak, nebyli vystaveni vyhrožování, ani nedostali nějaký slib.

Politici jsou slovy soudců znepokojeni. „Jsou-li slova doktora Baxy pravdivá, jedná se o justiční skandál, který v novodobé historii českého státu nemá obdoby. Prezident zcela bez ostychu handluje s posty ústavních činitelů. V každé demokratické zemi by takové chování znamenalo odstoupení prezidenta z funkce,“ poznamenal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

A není jediný. „Pokud tomu tak je, pan Baxa by měl podat trestní oznámení na prezidenta, případně by se toho měla iniciativně chodit policie. Jsme-li stále právním státem,“ poznamenal europoslanec Pavel Telička.

„Aby Klaus ochránil neoprávněné zájmy “svých” lidí, vyhlásil velkou amnestii. Zeman k dosažení toho samého cíle rovnou začal uplácet soudce. Od příštího prezidenta tak očekávám, že se přímo prohlásí za předsedu Ústavního soudu a všechny spory bude rozhodovat sám,“ varuje senátor Václav Láska (SEN 21), který podal na Mynáře trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček naopak Baxu za jeho slova kritizoval. „Soudce Baxa počínaje dneškem plně opustil pozici nezávislého soudce a dobrovolně se přihlásil do role čistě politické. Bez důkazů očerňuje a ruku v ruce s konkrétními politickými stranami útočí na prezidenta republiky. O jeho nestrannosti už nemůže být řeč,“ tvrdí mluvčí, který se věci detailně věnoval na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama