Pomsta kvůli nenaplněným ambicím. Ovčáček okomentoval pro EZ „pseudokauzu“ kolem soudce Baxy

Kauza údajného ovlivňování soudců, ke kterému měl prezident Miloš Zeman využívat především kancléře Vratislava Mynáře, pokračuje. Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa včera prohlásil, že mu sám Zeman nabízel funkci předsedy Ústavního soudu výměnou za jím doporučené rozhodnutí. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček označil celou věc za pseudokauzu a Baxovu pomstu.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Jiří Ovčáček.
doporučujeme

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa včera na jednání sněmovního podvýboru pro justici řekl, že prezident Zeman mu nabízel výměnný obchod. „Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí,“ vzpomínal Baxa na prezidentova slova. Nejvyšší správní soud měl podle toho rozhodnout ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory.

Zeman tak měl Baxovi naznačovat, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu. „Celá pseudokauza se jeví jako pomsta kvůli nenaplněným ambicím,“ namítá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v odpovědi na dotazy serveru EuroZprávy.cz a vzápětí dodává: „Baxiáda je vykalkulovaný útok na pana prezidenta.“

Podle Ovčáčka ztratil soudce Baxa svou nynější iniciativou nestrannost. „V důsledku zjevného zapojení do politického útoku na pana prezidenta lze oprávněně pochybovat o nestrannosti a nezávislosti soudce Baxy,“ tvrdí mluvčí prezidenta.

Včerejšího jednání podvýboru pro justici se zúčastnil i hradní kancléř Vratislav Mynář, který přiznal, že v Zemanově zastoupení hovořil s několika ústavními soudci včetně Vojtěcha Šimíčka. Ten poslancům řekl, že Zeman si prostřednictvím Mynáře přál zrušení služebního zákona. „Byla to jednání velmi nevhodná,“ uvedl Šimíček. Ústavní soud zrušení zákona až na jednu větu odmítl.

Zástupci Hradu si stále stojí za svým a svou iniciativu vůči soudcům nepovažují za chybnou. „Pan kancléř pouze tlumočil názor pana prezidenta. O žádný nátlak nešlo,“ uvedl Jiří Ovčáček. „Pan kancléř bude nadále plnit své povinnosti a nenechá se zastrašit,“ odpověděl tiskový mluvčí prezidenta na dotaz, zdali bude Mynář ve své iniciativě pokračovat.

Ovčáček také tvrdí, že prezident Zeman nestál za plánovanou obměnou soudů. „Je veřejně známo, že to nebyl pan prezident, kdo přišel s návrhem na rošádu na nejvyšších soudních postech a kdo se tuto rošádu pokoušel i prostřednictvím mediálního tlaku prosadit,“ říká Ovčáček a odvolává se na článek serveru Aktuálně.cz, který hovoří o rošádě na nejvyšších soudních postech, kterou údajně navrhl právě Baxa spolu s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Médii rovněž proběhla zpráva o tom, že představitelé Pirátské strany mluví o možném odvolání prezidenta Zemana z funkce právě kvůli ovlivňování soudců. „Jen převzali antizemanovskou pochodeň z rukou Mirka Kalouska,“ vzkázal Ovčáček. Takové snahy navíc brzdí i ODS. „Postupujme s rozvahou a nepodléhejme emocím. Impeachment je zcela mimořádný prostředek,“ napsal na Twitteru její předseda Petr Fiala.

Jednání podvýboru pro justici inicioval právě poslanec Pirátské strany Jakub Michálek. Podle něj by bylo přinejmenším vhodné, kdyby se prezident Zeman k celé kauze jednoznačně vyjádřil. „Ovlivňování soudců budeme dál řešit,“ vzkázal.

Loading...
Vstupte do diskuze (89)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti dali košem STAN, do předvolebního bloku nejdou

21.07.2019 11:41 Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil…

ODS chce porazit hnutí ANO. Zvažuje nový velký plán

21.07.2019 10:21 Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami…

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama