Babišův střet zájmů? Kalousek, Gazdík, Bartoš a další se rozpovídali pro EZ

Městský úřad v Černošicích u Prahy v pondělí vydal rozhodnutí v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Výsledek řízení sice nezveřejnila, nicméně z premiérovy reakce vyplývá, že úřad rozhodl v jeho neprospěch. Námi oslovené politiky to nepřekvapilo, zároveň ale upozorňují, že velmi záleží na tom, co se vlastně v rozhodnutí píše.

Přidejte svůj názor 93 komentářů

Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

Černošický úřad vede s premiérem správní řízení kvůli údajnému spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se už dříve hájil tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů. Černošická radnice je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

Babiš s rozhodnutím nesouhlasí, podle něj je zpolitizované. „Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu," uvedl Babiš. „Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného," dodal.

Co na to říkají čeští politici?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro EuroZprávy.cz připomněl, že zatím není známo, co se v rozhodnutí černošického úřadu vlastně píše. „Ale podle reakce pana premiéra se zdá, že rozhodnutí je v souladu jednak se stanovisky našich expertních analýz, ale také stanovisky všech orgánů, které tuto věc zatím řešily a nebyly řízené politiky ANO. Tedy se stanovisky právníků Evropské komise, Evropského parlamentu a nezávislými expertními analýzami,“ uvedl Bartoš s tím, že Piráti svou expertízu zveřejnili už loni v červenci.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s SMS pro EuroZprávy.cz uvedl, že mu nepřísluší věc komentovat, ale že ji může pouze akceptovat. Jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský byl sdílnější. „Vůbec mě to nepřekvapilo. Andrej Babiš je usvědčený agent StB, podvodník a lhář. A nyní se ukázalo, že je i ve střetu zájmů. Okamžitě by měl rezignovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Zdechovský.

Blíže věc komentovat nechce ani poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka. „Na střet zájmů premiéra Babiše jsme opakovaně upozorňovali, překvapení to tedy nebylo. Víc to komentovat nemůžu, nemám samotné rozhodnutí úřadu,“ řekl nám politik.

„Výsledek zřízení známe jen a jen z reakce premiéra Babiše – zjevně je pro něj nepříznivý. Ale to přeci nemůže být překvapení, o jeho střetu zájmů mluvíme už léta. Andrej Babiš už křičí, že je to zpolitizované a že on se odvolá. Nečekám tedy žádný reálný dopad,“ přiznal pro EuroZprávy.cz předseda STAN Petr Gazdík.

„Já si nemyslím, že tahle kauza může jakkoliv ovlivnit voliče ANO, ti tolerují i daleko větší rány. Ale je to správní rozhodnutí českého úřadu a jako takové může mít dopad na šetření Evropské komise, která prošetřuje, do jaké míry tady dochází ke konfliktu zájmů a jak dál nakládat s dotacemi v zemi, kde k takovému konfliktu zájmů dochází,“ uvedl v reakci pro EuroZprávy.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zároveň si ale nemyslí, že by věc směřovala k tomu, že se premiér Babiš úplně vzdá Agrofertu. „Znám Andreje Babiše hodně dlouho. Ten se dobrovolně nevzdá nikdy ničeho,“ dodal pro nás server Kalousek.

„Rozhodnutí mě nepřekvapilo, ale jsem skeptická k jeho odpadům. Je to potvrzení skutečnosti, která je již několik let zřejmá,“ řekla serveru EuroZprávy.cz poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

„Rozhodně by to nemělo zapadnout, ač samozřejmě o střetu zájmů pana Babiše všichni víme už dávno a někteří, jako právě TOP 09, jej pojmenováváme už několik let. Pan Babiš teď sice křičí, jak se odvolá a dovolá se právě klidně i u správního soudu, ale aby to nedopadlo stejně, jako když se soudil ohledně svého působení v StB, kdy nejdřív také hodně křičel, že se práva domůže, aby nakonec žalobu na jiného bývalého příslušníka StB v tichosti stáhnul,“ připomněla pro EuroZprávy.cz výsledek jiné premiérovy kauzy místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Doma (v Černošicích) asi není nikdo prorokem. Jinak řízení o střetu zájmů jistě bude pokračovat a rozhodnutí černošického úřadu asi není tou rozhodující frontou, kde se o to svede zápas,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš.

„Úřad rozhodoval jediné, a to zda pan premiér ovládá média – to, že mu fakticky patří, to víme i bez úřadu a je dost iluzorní myslet si, že nějaké formální odstřihnutí od majetku cokoliv řeší. Na druhé straně je však v prvé řadě problém to, když média ovládají neidentifikovatelné skupiny a manipulují veřejné mínění ve svůj prospěch naprosto netransparentně jako třeba SeznamZprávy, které dnes údajně vlastní burzovní spekulant a politický manipulátor George Soros. Zákon by naopak měl stanovit jasnou povinnost pro média mít veřejné známé konkrétní vlastníky, ať víme, za koho kopou a kým jsou placené. To platí i o veřejnoprávních médiích, které formálně nepatří nikomu a z logiky věci mají patřit státu, ale ovládají je lidé spříznění z manipulátorem Sorosem,“ uvedl k rozhodnutí úřadu pro náš server předseda SPD Tomio Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (93)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama