Česko chce posílit obchodní vztahy s Brazílií, Babiš pozval Bolsonara do Prahy

Česká republika má zájem o posílení obchodních vztahů s Brazílií, která je nyní jeho druhým nejvýznamnějším hospodářským partnerem v Latinské Americe. Příležitosti jsou jak v tradičních průmyslových odvětvích, tak v moderních technologiích, řekl ČTK a MF Dnes premiér Andrej Babiš, který se dnes na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu sešel s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem. Upozornil také na vědeckou spolupráci obou zemí.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

"Mluvili jsme o našem obranném průmyslu, který se dostává víc a víc do kondice," řekl Babiš o možnostech pro české firmy v Brazílii. Připomněl i tradiční značky jako Baťa nebo Škoda, které jsou v Brazílii známé. "Jsme jedna z nejvíce průmyslových zemí Evropy, tam jsou ty příležitosti," uvedl premiér.

Při jednání s Bolsonarem vyzdvihl i zájem České republiky na rozvíjení moderních technologií. "Máme nejvýkonnější laser na světě, připravujeme superhub umělé inteligence, máme technologii, která je schopna extrahovat rekordní množství vody ze vzduchu, jsme lídři v nanotechnologiích," řekl.

"Jsme země inovativních, kreativních lidí, máme velkou koncentraci vědců a máme zájem na spolupráci univerzit, vysokých škol," řekl Babiš. Konkrétní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu už se připravuje, v září podle premiéra pojede do Brazílie delegace Akademie věd.

Brazílie má podle Babiše pro Česko význam také v oblasti leteckého průmyslu. Premiér zmínil spolupráci brazilského výrobce letadel s českou společností Aero Vodochody.

Babiš na schůzce také pozval Bolsonara na návštěvu České republiky. Podle premiéra by dobrá příležitost pro návštěvu byla v době českého předsednictví ve visegrádské skupině, kterou tvoří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Česko převezme předsednictví v polovině roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Knižák běduje: Členové ANO jsou nemyslící stádo, Babiš je komunistický…

22.02.2019 08:18 Český výtvarník, hudebník a performer Milan Knižák se na svých stránkách pustil do premiéra…

SPD udělala anketu o přijetí uprchlíků. Pak se začaly dít divné věci

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na svém facebookovém profilu zveřejnil anketu týkající se…

To je velká facka pro Zemana. Nová zpráva o Babišovi vyvolala pořádný…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se brzy podívá do Bílého domu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře…

Komunisté u Babiše nepochodili. Rozpočet se měnit nebude, s Petříčkem si…

21.02.2019 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama