Co je antisemitismus? Sněmovna přijala definici po vzoru jiných parlamentů

Sněmovna si dnes připomněla Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na neděli. Přijala podobně jako už dřív jiné parlamenty usnesení, které vymezuje antisemitismus.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Radek Vndráček
doporučujeme

"Antisemitismus je určitý způsob vnímání Židů, který lze popsat jako nenávist vůči Židům. Slovní a fyzické projevy antisemitismu směřují proti židovským i nežidovským osobám anebo jejich majetku, proti institucím a bohoslužebným místům židovských obcí," uvádí definice, byť není právně závazná.

Vymezení antisemitismu vypracovala a přijala v květnu 2016 Mezinárodní aliance pro připomínku holokaustu (IHRA). "I když byla Česká republika dosud uchráněna nejhorších projevů rasisticky motivovaného extremismu, je v Evropě patrný vzestup antisemitských projevů. Tato definice má význam nejen ve vztahu k našim tradičním a hlubokým vztahům ke státu Izrael, ale i k dobrému soužití s našimi Židy a dalšími etnickými a národnostními skupinami. Může tak posloužit jako vodítko k posuzování nenávistných projevů," řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který přijetí usnesení inicioval.

Vondráček návrh pouze uvedl, diskuse se k němu podle dohody předsedů poslaneckých klubů nevedla. Stejné usnesení přijaly už dříve izraelský Kneset a parlamenty Velké Británie, Rakouska, Rumunska, Německa, Bulharska, Litvy, Slovenska, Makedonie, Moldavska a Nizozemska.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde vezmete peníze na důchody a rodiny? Opozice torpéduje návrh rozpočtu

23.10.2019 14:32 Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok neobsahuje podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava…

Mezi Piráty to vře: Padne Michálek? Prý se chová hnusně, šikanuje podřízené

23.10.2019 14:04 Piráti na stranickém fóru řeší údajně nevhodné chování místopředsedy strany a šéfa poslaneckého…

"Trošku chucpe..." Opozice ztrhala Zemanův projev o státním rozpočtu

23.10.2019 13:46 Aktualizováno Ze zhruba dvanáctiminutového projevu prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovny k návrhu rozpočtu na…

Češi se dozví pravdu? Nemocnice zveřejní "statement" o Zemanově zdravotním…

23.10.2019 13:40 Aktualizováno Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama