Mynář řídí Zemana. Ostuda, zbabělost. Ovčáčkova tiskovka vyvolala rozhořčené reakce

Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář táhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ve věci neudělení své bezpečnostní prověrky. Oznámil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček, která zároveň zpochybnil to, zda by byl takový proces spravedlivý Opoziční politici v té souvislosti mluví o zbabělosti a netají se tím, že se jim zpochybňování české justice vůbec nelíbí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vratislav Mynář
doporučujeme

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček už předem avizoval, že na páteční tiskové konferenci sdělí „mimořádně aktuální informaci. Na ní oznámil, že hradní kancléř Vratislav Mynář vzal zpět žalobu týkající se jeho bezpečnostní prověrky podanou u městského úřadu v Praze.

Odůvodnil to hned několika argumenty. Zpochybnil například nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří sedí v senátu, jež o Mynářově případu rozhoduje. Ovčáček tvrdil, že v minulosti byli profesně spojeni s lidmi, kteří proti kancléři vystupují nebo vystupovali kriticky.

Mynář tak sice vyšší stupeň prověrky nezíská, o místo se ale přesto bát nemusí. „Celý příběh bezpečnostní prověrky tímto považujeme za uzavřený,“ oznámil Ovčáček s tím, že Mynář zůstane ve funkci.

„Stažení žaloby kvůli neudělení bezpečnostní prověrky není nic jiného než zbabělost. Hradní páni od počátku věděli, že se žalobou nemůžou uspět, tak než aby si uřízli ostudu, raději zpochybnili nezávislost justice. Celá věc potvrzuje, že Mynář nemá ve funkci kancléře co dělat,“ uvedl v reakci na Mynářův krok předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zděšen je i předseda ODS. „Zpochybňování nezávislosti české justice od vysokého státního úředníka, blízkého prezidentu Zemanovi, považuji za vysoce neodpovědné a nebezpečné. Jak mají české justici důvěřovat občané, když ji zpochybňuje kancléř prezidenta?“ zajímá Petra Fialu.

„Kancléř Mynář pravě stáhl svou žalobu proti neudělení prověrky NBÚ, soudci dle něj nejsou nezávislí. Možná má pan kancléř pravdu, jak sám ukazuje, největší ohrožení nezávislosti soudců představuje právě hradní partička,“ uvedl europoslanec Stanislav Polčák.

„Arogance moci a důkaz, že pan Mynář je typický "lepšočlověk", jak říká prezident Zeman. Mynář o ní sám požádal, nedostal ji. Teď stačí "důvěra prezidenta". Prezidentovy výroky, že ještě počká na verdikt soudu, odvál čas. Slovo hlavy státu prostě neplatí,“ uvedl na twitteru předseda STAN Petr Gazdík.

„Jak z příručky dezinformátora. Mynář tlačil na soudce, ohrožoval jejich nezávislost. Prostý viník. Teď prohlásí, že nevěří v nezávislost soudu. A tváří se jako oběť. Běžný konzument zpráv si z toho odnese - kdo ví jak to je? - nedůvěru k soudům. Škodí,“ doplnil Gazdíkův stranický kolega Jan Farský.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Odpověď na audit o Babišovi? Česko chce víc času, žádá Brusel o…

19.07.2019 12:36 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila třicetidenní lhůtu na…

Praha si nebezpečně zahrává? V zahraničí se píše o nepříjemném dění v Česku

19.07.2019 09:01 Server Politico se zaměřil na situaci kolem pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). „Postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama