19 obcí si zvolilo nové zastupitele, nejmladšímu je 21 let. Parlamentní strany pohořely

V devatenácti obcích v osmi krajích v Česku lidé v sobotu zvolili své zastupitele. Uspěli především nezávislí kandidáti a místní uskupení. Volební účast přesáhla 67 procent, mandát získalo 102 mužů a 49 žen. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) a jeho webu volby.cz. V sedmnácti případech šlo o dodatečné volby, protože pro řádný termín loni na podzim se nenašlo dost kandidátů. Kromě toho se z rozhodnutí soudu opakovaly volby v Bořetíně na Pelhřimovsku a v jednom ze dvou volebních okrsků v Chlístovicích na Kutnohorsku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"O výsledcích rozhodlo 67,32 procenta voličů. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Bořetín v okrese Pelhřimov, kde k volbám přišlo 97,7 procenta voličů. Nejméně hlasujících pak k volbám dorazilo v obci Němčovice na Rokycansku, konkrétně 44,44 procenta," uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 43,5 roku. Nejstaršímu z nich je 72 let, nejmladšímu 21 let.

Výsledky hlasování v pondělí projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

V nejvíce obcích, v šesti, se volilo ve Středočeském kraji. V Chlístovicích, kde se v jednom ze dvou okrsků hlasování opakovalo kvůli manipulování s hlasy, získala nejvíc zastupitelů KSČM. O opakování voleb rozhodl soud loni v listopadu, podle něj byly hlasy až devíti lidí využity vždy ve prospěch celé strany, která tak získala 105 až 135 hlasů navíc. Policie následně obvinila dvě členky volební komise z ovlivňování voleb. Jsou podezřelé, že volily za jiné lidi. Hrozí jim až tři roky vězení.

V Litichovicích na Benešovsku měla kandidátní listina pouze sedm jmen, do místního sedmičlenného zastupitelstva se tak dostali všichni kandidáti. V Kadlíně na Mělnicku a v Roblíně u Prahy se o hlasy podělila dvě místní uskupení. V Děkově na Rakovnicku místa v pětičlenném zastupitelstvu získali čtyři kandidáti uskupení Nezávislí pro Děkov a jeden zástupce ODS. V obci Kluky na Mladoboleslavsku se do sedmičlenného zastupitelstva dostala všechna tři kandidující uskupení.

Ve třech obcích se volilo v Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. V Horšicích na jihu Plzeňska lidé sedm zastupitelů vybrali z 12 individuálních nezávislých kandidátů, ve Skomelnu na Rokycansku se o hlasy podělila dvě nezávislá sdružení. V Němčovicích ve stejném okrese se zastupiteli stali zástupci jediného kandidujícího sdružení nezávislých.

Zástupci všech kandidátek se dostali do zastupitelstev v Jihomoravském kraji. V Dlouhé Lhotě na Blanensku uspěli kandidáti jednoho místního uskupení, v Hodějicích na Vyškovsku si hlasy rozdělili uchazeči z řad STAN a uskupení Naše Hodějice. V Lipovci na Blanensku získala hlasy tři místní sdružení.

Na Vysočině v Bořetíně se volby opakovaly, protože při minulém hlasování v říjnu 2018 mohl někdo ve volební dny z pátku na sobotu vyměnit hlasovací lístky v urně. Nyní zde uspěla dvě sdružení nezávislých kandidátů. Ve Stříteži na Žďársku kandidovalo 11 lidí, zvoleno jich bylo pět. Ve Ždírci u Havlíčkova Brodu získalo zastupitele jen sdružení nezávislých, proti kterému samostatně kandidoval jeden nezávislý kandidát.

Vždy v jedné obci se konaly dodatečné volby v Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Dvě místní sdružení se o hlasy podělila v obci Němčice na Strakonicku, v Tatobitech na Semilsku vítězné sdružení Nezávislé Tatobity doplní v patnáctičlenném zastupitelstvu další tři samostatní kandidáti. V obci Kbelnice na Jičínsku naplnilo sedmičlenné zastupitelstvo jediné místní kandidující sdružení. Ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku se o pět mandátů podělili nezávislí ze dvou sdružení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Abolice nebude. Zeman potvrdil, že kauza Čapí hnízdo poběží dál

05.12.2019 18:51 Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní…

Dotace jsme proplatily správně. Fond si stojí za proplacením peněz pro…

05.12.2019 17:14 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) si stojí za rozhodnutím proplatit Agrofertu dotace od…

Babišův střet zájmů: Co stojí v auditu Evropské komise? Je to venku

05.12.2019 17:06 Finální verzi auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes zveřejnil…

Komedie při interpelacích: Babiš nemluvil k tématu, pirát ho vypnul

05.12.2019 16:56 Předsedající Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) dočasně vypnul při dnešních interpelacích premiérovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama