Česko letos čekají tři velká výročí, vláda na oslavy uvolní 55 milionů

Vláda plánuje, že na oslavy tří letošních výročí vydá téměř 55 milionů korun. Připravované akce připomenou 15 let od vstupu ČR do Evropské unie, 20 let od vstupu ČR do NATO a 30 let od obnovení demokracie po 17. listopadu 1989. Koncept oslav a celkové pojetí navazuje na projekt Společné století, který loni připomínal 100 let české státnosti. Materiál nazvaný 30 let demokracie a svobody v pondělí projedná vláda.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Česká republika
doporučujeme

Loňské připomínky výročí, kdy se připomínalo také 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, stály stát přibližně 400 milionů korun. Materiál, který vládě předloží ministr kultury, zmiňuje, že zkušenosti z organizace loňských oslav přinesou ve financování těch letošních úsporu. Vláda uvolní peníze z kapitoly Všeobecná pokladní správa, 44,6 milionu korun půjde do rozpočtu ministerstva kultury a deset milionů do rozpočtu ministerstva zahraničí.

Stejně jako v případě oslav 100 let novodobé státnosti jsou určené klíčové akce, které zajišťují nejvýznamnější národní kulturní instituce, materiál zmiňuj Národní divadlo, Národní galerii Praha a Národní muzeum; dostanou k dispozici celkem téměř 15 milionů korun.

Ministerstvo kultury dostane ještě 30 milionů korun a rozdělí je mezi úspěšné žadatele o dotaci ve výběrovém řízení, které úřad vypíše. Žadatelé pak budou moci přihlašovat své projekty k daným výročím napříč jednotlivými oblastmi (divadlo, hudba, muzea, regionální kultura) i regiony.

Národní divadlo připravuje několik výstav, společný projekt, ve kterém se činohra první české scény spojí s divadlem Vosto5 a připraví zatím blíže nespecifikovanou divadelní akci v nedivadelním prostoru. Ve Vladislavském sále na Hradě a v historické budově ND se uskuteční koncerty, v nichž čeští i zahraniční sólisté nastudují operní díla skladatelů V4 a německých autorů.

NGP připravuje rozsáhlou fotografickou výstavu Havel na Hrad a vyzve české výtvarníky k jejich osobité reakci na výročí událostí roku 1989. Další projekty pak připraví i jiné kulturní instituce, třeba České filharmonie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní památkový ústav nebo Národní technické muzeum.

Peníze určené pro ministerstvo zahraničí dostanou z poloviny zastupitelské úřady a z poloviny Česká centra, která mají v programu především výstavy či filmové projekty.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Senátu Vystrčil žádá od Zemana vysvětlení čínského dopisu k Tchaj-wanu

25.02.2020 17:20 Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak…

Politici TOP 09 uctili oběti komunistického režimu, vzpomínalo se i na…

25.02.2020 17:02 Před komunistickou ideologií a působením komunistů v dnešní politice varovala předsedkyně strany…

Volební průzkum: ANO si udržuje největší podporu, ODS a Piráti daleko za…

25.02.2020 16:32 Největší podporu mezi politickými stranami si nadále udržuje ANO, podle modelu Centra pro výzkum…

Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost

25.02.2020 14:01 Aktualizováno Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém dnešním odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama