Konec šikany? Babiš chce ulevit živnostníkům, ODS je ochotna jednat

Zástupci hnutí ANO o víkendu oznámili, že by do budoucna rádi ulevili živnostníkům. Rádi to slyšeli především zástupci ODS, kteří už premiéra Andreje Babiše vyzvali k jednání, aby jim dokázal, že mu osudy drobných podnikatelů opravdu leží na srdci.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Petr Fiala

Na víkendové ideové konferenci hnutí ANO v Ostravě přišly na řadu i problémy českých živnostníků. Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že vládní hnutí prosazuje paušální daň pro nejmenší podnikatele, čímž by jim odpadla administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním.

Takřka ihned se ozvali zástupci ODS, která se tradičně označuje za stranu malých živnostníků. „Gratuluji Andreji Babišovi, že si po 5 letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v ČR doslova decimováni. Jeho náhlé “prozření” považuji jen za další marketingový trik,“ napsal už v sobotu s nadsázkou na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Včera pak Fiala doplnil svůj komentář o výzvu adresovanou přímo předsedovi vlády, v níž ho vyzval k jednání o návrzích, které pomohou živnostníkům a malým a středním podnikatelům. „Politická prohlášení nic nevyřeší. Premiér by měl naplnit svá slova a něco konkrétního udělat. ODS je na takové jednání připravena,“ vzkázal Fiala.

Podle předsedy nejsilnější opoziční strany se hnutí ANO inspirovalo volebním programem ODS, kde se myšlenka na paušální daň pro nejmenší podnikatele objevila. „Pane premiére, prokažte, že tentokrát nejde jen o prázdná slova spojená s blížícími se volbami,“ uvedl Fiala.

„Chceme zavést jen jeden odvod, možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by tak administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly,“ napsal Babiš ve svém tradičním bilančním příspěvku na Facebooku. „Musíme se prostě vžít do toho živnostníka a toho, co potřebuje. Zakládá firmu a chce být úspěšný,“ dodal.

„Důvěryhodné ANO a pravdomluvný pane premiére, moc děkuji, že se živnostníci a další malí a střední podnikatelé konečně dočkají schválení návrhů ODS a tedy konce šikany. Již se těším na naši společnou podporu živnostníků v PS a v Senátu,“ vzkázal šéf senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Předseda vlády zatím neřekl, zdali hodlá hledat podporu pro svůj návrh i v řadách občanských demokratů. Naopak mezi koaličními partnery ze sociální demokracie a komunisty, kteří menšinovou vládu obou stran podporují, si podporou takového návrhu nemůže být jistý.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gerloch ústavním soudcem nebude, Senát ho odmítl. Ovčáček skřípe zuby

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho kandidaturu v…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Vyzvěte Čínu k dodržování lidských práv, vyzval Senát vládu

20.03.2019 22:09 Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli…

Babiš kritizuje Británii za brexit. Počítá škody pro Česko

20.03.2019 21:56 Brexit je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) hlavně pro Česko velkou škodou. Velká Británie, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama