Konec šikany? Babiš chce ulevit živnostníkům, ODS je ochotna jednat

Zástupci hnutí ANO o víkendu oznámili, že by do budoucna rádi ulevili živnostníkům. Rádi to slyšeli především zástupci ODS, kteří už premiéra Andreje Babiše vyzvali k jednání, aby jim dokázal, že mu osudy drobných podnikatelů opravdu leží na srdci.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Na víkendové ideové konferenci hnutí ANO v Ostravě přišly na řadu i problémy českých živnostníků. Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že vládní hnutí prosazuje paušální daň pro nejmenší podnikatele, čímž by jim odpadla administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním.

Takřka ihned se ozvali zástupci ODS, která se tradičně označuje za stranu malých živnostníků. „Gratuluji Andreji Babišovi, že si po 5 letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v ČR doslova decimováni. Jeho náhlé “prozření” považuji jen za další marketingový trik,“ napsal už v sobotu s nadsázkou na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Včera pak Fiala doplnil svůj komentář o výzvu adresovanou přímo předsedovi vlády, v níž ho vyzval k jednání o návrzích, které pomohou živnostníkům a malým a středním podnikatelům. „Politická prohlášení nic nevyřeší. Premiér by měl naplnit svá slova a něco konkrétního udělat. ODS je na takové jednání připravena,“ vzkázal Fiala.

Podle předsedy nejsilnější opoziční strany se hnutí ANO inspirovalo volebním programem ODS, kde se myšlenka na paušální daň pro nejmenší podnikatele objevila. „Pane premiére, prokažte, že tentokrát nejde jen o prázdná slova spojená s blížícími se volbami,“ uvedl Fiala.

„Chceme zavést jen jeden odvod, možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by tak administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly,“ napsal Babiš ve svém tradičním bilančním příspěvku na Facebooku. „Musíme se prostě vžít do toho živnostníka a toho, co potřebuje. Zakládá firmu a chce být úspěšný,“ dodal.

„Důvěryhodné ANO a pravdomluvný pane premiére, moc děkuji, že se živnostníci a další malí a střední podnikatelé konečně dočkají schválení návrhů ODS a tedy konce šikany. Již se těším na naši společnou podporu živnostníků v PS a v Senátu,“ vzkázal šéf senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Předseda vlády zatím neřekl, zdali hodlá hledat podporu pro svůj návrh i v řadách občanských demokratů. Naopak mezi koaličními partnery ze sociální demokracie a komunisty, kteří menšinovou vládu obou stran podporují, si podporou takového návrhu nemůže být jistý.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 21:33 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

Přijmout abolici? Babiš se ohradil: Takové úvahy jen podněcují napětí

22.09.2019 19:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého…

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama