Masarykova univerzita udělila Kiskovi medaili, v projevu varoval před populismem

Slovenský prezident Andrej Kiska převzal velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Podle rektora Mikuláše Beka přispěl k uchování masarykovské a štefánikovské tradice v české a slovenské politice. Ve funkci podle Beka nepodlehl ani "šedivému úřednictví", ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů. Dokázal vyvážit pokoru vůči státnické roli s civilní lidskostí, uvedl Bek. Slovenský prezident varoval v projevu v univerzitní aule před populismem, působením propagandy a šířením nedůvěry ve stát.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Andrej Kiska, slovenský prezident

Kiska v projevu připomněl, že na Masarykově univerzitě studuje přes 5000 Slováků a hovořil o úctě ke svobodě, demokracii a lidským právům, což jsou podle něj hodnoty, které univerzita nese od první republiky do současnosti. "Přijímám tuto medaili s vděkem vůči všem, kteří v době poznamenané zklamáním a zahlcené nenávistí vyznávají a praktikují demokratický étos, bez něhož by se ty hodnoty dávno ztratily," uvedl.

Slovenský prezident v projevu varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát. Zastánci demokracie a svobodné otevřené společnosti musí být podle něj ostražití. "Stačí chvíle nepozornosti a to, co demokracii trvá vybudovat roky, si zlo nebo totalita vezme přes noc," varoval slovenský státník.

Také Bek zdůraznil, že svobodný polistopadový režim nemusí být samozřejmostí a že dnes znovu jde o o dělbu kontroly a moci ve státě, o toleranci menšinových názorů, o svobodu médií a ochotu pomáhat potřebným. Podle Kisky lze demokracii udržovat jen vytrvalou, poctivou a trpělivou prací, slušnou a odvážnou diskusí s citlivostí k potřebám lidí. Pravidla je nutné dodržovat i tehdy, když je jiní porušují, uvedl Kiska.

"Demokracie nezná zkratky, nesmíme sklouznout k ohýbání a porušování pravidel," řekl prezident. Zkouškou pro něj samotného prý byly události po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kdy lidé na slovenských náměstích volali po razantnějších vládních změnách a on musel odolat tlaku, aby překročil limity ústavních kompetencí.

Českého prezidenta Miloše Zemana škola k oslavám nepozvala. Podle dřívějšího Bekova vyjádření není pravděpodobné, že by se změnil Zemanův postoj k Masarykově univerzitě. Zeman Beka kvůli dřívějším rozporům přestal zvát na oslavy 28. října na Pražském hradě.

Velkou zlatou medaili univerzita uděluje zpravidla cizincům za zásluhy o demokracii, lidstvo a vzdělanost. Dosud posledním držitelem byl lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který ji převzal v roce 2011. V minulosti stejné ocenění získali například následník britského trůnu princ Charles, tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Univerzita vznikla 28. ledna 1919, letos slaví 100 let. Už v pondělí udělila zlaté medaile bývalému rektorovi a dnešnímu předsedovi ODS Petru Fialovi, hudebnímu skladateli Ivu Medkovi, informatikovi Václavu Račanskému a rektoru Univerzity Komenského v Bratislavě Karolu Mičietovi. Oslavy potrvají po zbytek roku.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co bude s kojeneckými ústavy? Ministerstva do konce roku představí své…

18.02.2019 17:41 Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s…

Model sněmovních voleb: Do lavic by opět usedlo devět stran. Obešla by se…

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Jak by dopadly volby do Poslanecké sněmovny právě teď? Výsledky by se moc nelišily od těch z roku…

Češi si mohou za drahé tarify sami? Nováková perlila, Babiš jí zčásti dal…

18.02.2019 17:33 Aktualizováno Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) má částečně pravdu v tom, že pokud budou Češi využívat…

Jen „kupecké počty"? Evropou mohou otřást radikálové, musí se ale spojit!

18.02.2019 16:45 Komentář Josefa Brože - Projekce křesel do Evropského parlamentu, jak ji dnes na základě národních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama