Problematické kraje ČR? Jsou tři, zachránit je mají miliardové investice

Mezi strukturálně postiženými regiony panují podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozdíly, je třeba zvolit individuální přístup. Babiš to dnes uvedl při senátním veřejném slyšení k situaci v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Asi nejhůře je na tom podle premiéra Karlovarský kraj kvůli chybějící dálnici a s tím souvisejícímu nezájmu investorů, nejlépe Moravskoslezský.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že loni bylo ve vládním programu RE:START na hospodářskou přeměnu uvedených tří krajů k dispozici 12 miliard korun. Dalších šest miliard korun z unijních fondů bude poskytnuto na školství, zdravotnictví, životní prostředí a infrastruktury, uvedla Dostálová.

Samy regiony si podle ministryně musí určit strategické projekty, které povedou k reálné změně. "Určitě to nejsou rekonstrukce kapliček a místních komunikací, to musí být strategické projekty typu Karlovarský kraj - dálnice, vysoké školství, Ústecký kraj - boj s chudobou, boj s nepřizpůsobivými, abychom je lépe začleňovali do společnosti," řekla Dostálová. V případě Moravskoslezského kraje se už díky bezpočtu projektů z Ostravska stává metropolitní oblast.

Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je potřeba najít takové projekty, které zmírní největší problémy. Konkrétně pro Karlovarský kraj zmínila nutnost získat do kraje pobočku veřejné vysoké školy, ale například také bytovou problematiku. "Z jednání se starosty 15 největších měst v kraji vyplynulo, že i samotná města by měla zájem budovat nové byty, případně zvyšovat kvalitu současného bydlení. Zvažujeme proto společný krajský projekt," řekla dnes ČTK Mračková Vildumetzová.

Babiš uvedl, že se chystá zákon o zrušení investičních pobídek pro budování montoven, na kterých stát za 15 let vyplatil 50 miliard korun. Podporovat chce nyní investice s přidanou hodnotou. Premiér také zmínil to, že se kraje včetně regionů díky programu RE:START "mají celkem dobře, řekl bych i skvěle". "Jsou na tom finančně podstatně líp než stát, který je zadlužený. Od roku 2013 do roku 2017 dostaly kraje navíc 17,7 miliardy korun. Za rok 2018 to bude 8,5 miliard," řekl premiér.

Karlovarský kraj podle něj dostal 629 milionů korun, Ústecký 1,52 miliardy a Moravskoslezský 1,76 miliardy korun v letech 2013 až 2017. Moravskoslezský kraj podle předsedy vlády žádné peníze, které žádá, nedostane. "My vám žádné nedáme, protože jich máte víc než dost," dodal.

Podle kritiků, mezi něž patřil i předseda Senátu a bývalý teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS), ale samotné investice nic nevyřeší. Podle předsedy senátního výboru pro územní rozvoj Zbyňka Linharta (za STAN) se navzdory investicím nedaří vyrovnávat rozdíly mezi kraji. Nejproblematičtějším regionem je Ústecký kraj kvůli nejvyšší nezaměstnanosti, zadluženosti i poklesu hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele z 96 procent na 72 procent za uplynulých 23 let.

Od účastníků slyšení zaznívala kritika činnosti vládního zmocněnce pro postižené regiony Jiřího Ciencialy, jehož agendu se vláda rozhodla postupně převést na ministerstvo pro místní rozvoj. Někteří požadovali také daňové prázdniny pro podnikatele v regionech. Podle Dostálové je to ale v kompetenci ministerstva financí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubera varuje: Mstivost Zemana je nekonečná. Nic nedělá náhodně

23.08.2019 22:13 Aktualizováno Předseda Senátu Jaroslav Kubera má sice s prezidentem Milošem Zemanem poměrně dobré vztahy, přesto…

Jiří Ovčáček zuří: Nechutné zrůdy. Nacisté zvítězili

23.08.2019 22:12 Aktualizováno Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, opět někdo polil rudou barvou.…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

23.08.2019 22:12 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Krize zažehnána? Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády

23.08.2019 20:23 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama