Formuje se liberální blok pro eurovolby: STAN bude spolupracovat se Zelenými

Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu se Stranou zelených a s desítkou regionálních subjektů. Dál chtějí jednat s TOP 09, konečná podoba kandidátky by měla být známa do dvou týdnů, řekl dnes novinářům volební lídr STAN a nynější europoslanec Stanislav Polčák. Cílem spojenectví je podle Polčáka netříštit proevropské síly.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Stanislav Polčák

Se STAN se vedle Zelených rozhodli spolupracovat také Karlovarská občanská iniciativa, Starostové pro Liberecký kraj, Občané patrioti, Jihočeši, Forum Jihlava, Starostové a osobnosti pro Moravu, Zlínské hnutí nezávislých, Východočeši, Jsme pro a Čisté Budějovice. Podle Polčáka se uskupení dohodla i na hlavních bodech společného volebního programu.

Polčák uvedl, že pokračují i jednání s TOP 09. "Naší ambicí je dát neroztříštěný, jednotný, proevropský blok do evropských voleb. Otázka lídra, názvu kandidátky, i organizace voleb bude vyřešena v řádu dvou týdnů," řekl europoslanec.

Jednání Starostové vedou i s europoslancem Jaromírem Štětinou, který se rozešel s TOP 09 a chce kandidovat za nové hnutí Evropa společně, které vytvořil.

Starostové chtějí spoluprací s podobně zaměřenými subjekty sjednotit proevropské politické síly. "Bylo na čase, aby konečně vznikl proevropský, liberální jasný proud stran a výrazných osobností, které toto podporují. Stran, které jasně říkají Evropa jsme my. My jsme ti, kteří chtějí Evropu změnit zevnitř. Nechceme dát šanci různým populistům a extremistům, kteří přivedou tento kontinent do chaosu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

„Žijeme v době, kdy nemůžeme nést odpovědnost pouze za naše životy, ale také za prostředí, ve kterém žijeme a které budeme předávat dalším generacím. Není to problém jednoho státu, ale problém globální a je nezbytné ho řešit na půdě Evropské unie. Evropa musí být v boji za ochranu životního prostředí aktivní a jednotná,“ upozorňuje předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

Široká proevropská kandidátka má navíc ambici společně pokračovat i v dalších domácích volbách. „Čeští liberální voliči, ať už ve městech nebo na venkově, si zaslouží, aby měli na politické scéně silného zástupce, který bude prosazovat proevropské a prozápadní směřování naší země a ukotvení hodnot, jako jsou svoboda a demokracie. Proto podporuji v evropských volbách hnutí STAN spolu s regionálními uskupeními,“ říká senátor Marek Hilšer.

„Evropa i lidstvo jako celek čelí řadě hrozeb, ať už ekologických či bezpečnostních, a abychom jim byli schopni čelit, musíme táhnout za jeden provaz. Rozhodli jsme se tedy soustředit na to, co nás spojuje, protože tříštění proevropských demokratických sil jen nahrává populistům, extremistům a různým silám, které chtějí evropský projekt rozbít. Memorandum mezi hnutím STAN a Zelenými zároveň tvoří základ pro spolupráci i v senátních a krajských volbách v příštím roce, nejde tedy o žádné účelové spojení pro jedny volby,“ komentuje dohodu pro Eurozprávy.cz předseda jihomoravských Zelených Matouš Vencálek, který je současně jedním z nominantů Zelených na společnou evropskou kandidátku.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

"Nepřijatelné!" Tureckou ambasádu v ČR rozlítily Zemanovy výroky

20.03.2019 17:31 Turecké velvyslanectví v Praze se ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je…

Komentář: U Klausů v kuchyni aneb je velmi obtížné být synem Václava…

20.03.2019 16:56 Aktualizováno Komentář Josefa Brože - Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 16:55 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama