Formuje se liberální blok pro eurovolby: STAN bude spolupracovat se Zelenými

Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu se Stranou zelených a s desítkou regionálních subjektů. Dál chtějí jednat s TOP 09, konečná podoba kandidátky by měla být známa do dvou týdnů, řekl dnes novinářům volební lídr STAN a nynější europoslanec Stanislav Polčák. Cílem spojenectví je podle Polčáka netříštit proevropské síly.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Stanislav Polčák
doporučujeme

Se STAN se vedle Zelených rozhodli spolupracovat také Karlovarská občanská iniciativa, Starostové pro Liberecký kraj, Občané patrioti, Jihočeši, Forum Jihlava, Starostové a osobnosti pro Moravu, Zlínské hnutí nezávislých, Východočeši, Jsme pro a Čisté Budějovice. Podle Polčáka se uskupení dohodla i na hlavních bodech společného volebního programu.

Polčák uvedl, že pokračují i jednání s TOP 09. "Naší ambicí je dát neroztříštěný, jednotný, proevropský blok do evropských voleb. Otázka lídra, názvu kandidátky, i organizace voleb bude vyřešena v řádu dvou týdnů," řekl europoslanec.

Jednání Starostové vedou i s europoslancem Jaromírem Štětinou, který se rozešel s TOP 09 a chce kandidovat za nové hnutí Evropa společně, které vytvořil.

Starostové chtějí spoluprací s podobně zaměřenými subjekty sjednotit proevropské politické síly. "Bylo na čase, aby konečně vznikl proevropský, liberální jasný proud stran a výrazných osobností, které toto podporují. Stran, které jasně říkají Evropa jsme my. My jsme ti, kteří chtějí Evropu změnit zevnitř. Nechceme dát šanci různým populistům a extremistům, kteří přivedou tento kontinent do chaosu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

„Žijeme v době, kdy nemůžeme nést odpovědnost pouze za naše životy, ale také za prostředí, ve kterém žijeme a které budeme předávat dalším generacím. Není to problém jednoho státu, ale problém globální a je nezbytné ho řešit na půdě Evropské unie. Evropa musí být v boji za ochranu životního prostředí aktivní a jednotná,“ upozorňuje předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

Široká proevropská kandidátka má navíc ambici společně pokračovat i v dalších domácích volbách. „Čeští liberální voliči, ať už ve městech nebo na venkově, si zaslouží, aby měli na politické scéně silného zástupce, který bude prosazovat proevropské a prozápadní směřování naší země a ukotvení hodnot, jako jsou svoboda a demokracie. Proto podporuji v evropských volbách hnutí STAN spolu s regionálními uskupeními,“ říká senátor Marek Hilšer.

„Evropa i lidstvo jako celek čelí řadě hrozeb, ať už ekologických či bezpečnostních, a abychom jim byli schopni čelit, musíme táhnout za jeden provaz. Rozhodli jsme se tedy soustředit na to, co nás spojuje, protože tříštění proevropských demokratických sil jen nahrává populistům, extremistům a různým silám, které chtějí evropský projekt rozbít. Memorandum mezi hnutím STAN a Zelenými zároveň tvoří základ pro spolupráci i v senátních a krajských volbách v příštím roce, nejde tedy o žádné účelové spojení pro jedny volby,“ komentuje dohodu pro Eurozprávy.cz předseda jihomoravských Zelených Matouš Vencálek, který je současně jedním z nominantů Zelených na společnou evropskou kandidátku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

16.09.2019 22:24 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Prezident Václav Klaus ml.? Kontroverzní poslanec promluvil o tom, co…

16.09.2019 22:23 Aktualizováno Václav Klaus mladší má velké politické ambice. Netají se tím, že by se rád stal premiérem a dokonce…

Valorizace důchodů o 900 korun? Seniorům stejně v kapse moc nezůstane,…

16.09.2019 22:21 Aktualizováno Důchodci od roku 2020 dostanou k důchodu průměrně 900 korun navíc. Tím by ale zvyšování důchodů…

Wagnerová vystoupila v ČT. Vyzvala lidi, aby vyšli do ulic

16.09.2019 22:21 Aktualizováno Okolnostmi zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se zabýval nedělní pořad ČT Otázky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama