Senát zamítne zákon o referendu, Vondráček je zklamaný

Senát podle svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) v současném složení neschválí ústavní zákon o referendu, protože všelidové hlasování s ohledem na zkušenosti z Británie nechce. Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) by měl Senát respektovat ústavu. Šéfové obou komor to dnes řekli novinářům po společné večeři členů vedení Sněmovny a Senátu.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Jaroslav Kubera na 24. kongresu ODS

"Evidentní je, že v Senátu referendum s největší pravděpodobností neprojde," uvedl Kubera s poukazem na postoje senátorských frakcí. "My nechceme referendum z principu. Podívejme se na brexit, jak někdy dopadá takové referendum. Nemyslíme si, že přímá demokracie je to, co by nás spasilo," dodal Kubera.

Vondráček namítl, že uzákonění referenda si přejí až tři čtvrtiny členů Sněmovny a ústava s existencí pravidel pro plebiscit počítá. "Mrzí mě přístup Senátu, že se k tomu staví a priori tak negativně. I ústava počítá s tím, že budeme mít zákon o referendu. Tak proč do toho hážou takové vidle," řekl předseda Sněmovny. Dolní komora podle něj přesto zákon o referendu do Senátu pošle a zkusí pro něj vyjednat podporu.

Oba předsedové odmítli snahu místopředsedy Sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury vyměnit schválení referenda za prodloužení ústavní třicetidenní lhůty Senátu k projednávání zákonů na dvojnásobek. "My prostě tu hru 'Kupte si kus flaksy a my vám k tomu dáme deset deka hovězího' nehrajeme," uvedl Kubera.

"Taky si myslím, že to není předmět nějakého barteru mezi komorami," souhlasil Vondráček. Spor by se podle něj mohly pokusit vyřešit ústavní komise obou komor.

Vedení Sněmovny a Senátu se dohodla na způsobu zasílání zákonů do Senátu i na koordinaci zahraničních cest. Podle Vondráčka by bylo možné, aby na některé významné mise vyjeli zástupci výborů obou komor společně, protože by se tím snížily náklady.

Vstupte do diskuze (86)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

"Nepřijatelné!" Tureckou ambasádu v ČR rozlítily Zemanovy výroky

20.03.2019 17:31 Turecké velvyslanectví v Praze se ohradilo proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je…

Komentář: U Klausů v kuchyni aneb je velmi obtížné být synem Václava…

20.03.2019 16:56 Aktualizováno Komentář Josefa Brože - Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká…

Topolánek zuří: Ze Zemana je mi na blití

20.03.2019 16:55 Aktualizováno Expremiér Mirek Topolánek už sice vysokou politiku opustil, přesto ji dál sleduje a glosuje.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama