Spor o sportovní agenturu trvá, poslanci rozhodnou nejdřív v půlce února

Sporný vznik Národní sportovní agentury bude Sněmovna schvalovat nejdříve v polovině února. Poslanci podali v dnešním druhém čtení k předloze, za níž stojí vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO), dvě desítky pozměňovacích návrhů. Pojednávají o podobě budoucí agentury i například o tom, kde bude sídlit. Ačkoli novela o podpoře sportu čelila kritice hlavně z řad ODS, její zamítnutí nikdo nenavrhl.

Přidejte svůj názor

Zbyněk Stanjura /ODS/
doporučujeme

Někteří poslanci chtějí, aby agentura sídlila v Ostravě, v Bruntálu nebo ve Žďáru nad Sázavou místo Prahy. "Možná bychom mohli do osudí vložit jména všech okresních měst a vylosovat sídlo," glosoval tyto návrhy Zbyněk Stanjura (ODS).

Kritika se ale nesla zejména na sám vznik samostatné agentury. Podle části poslanců by měla být pod ministerstvem školství, od něhož by měla podle předlohy převzít celou sportovní agendu včetně rozdělování dotací.

Základem projednávání byl Hniličkův celkový pozměňovací návrh. Týká se zejména převodu agend z ministerstva na agenturu, vyjmenovává také požadavky pro kandidáta na předsedu agentury. Nově rovněž upravuje dozorový orgán nad agenturou. Neměl by být složen z pěti poslanců a pěti zástupců ministerstev, ale ze zástupců sportovního prostředí.

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry.

Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard.

Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva, předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

„Teď asi překvapím.“ Ovčáček promluvil o zdraví prezidenta Zemana

21.10.2019 02:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes dokončil rekondiční pobyt v nemocnici. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček o…

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

21.10.2019 02:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 21:12 Aktualizováno Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

Zeman už je fit? Z nemocnice odjel do Lán, kryli ho bodyguardi

20.10.2019 20:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po čtyřech dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama