Úprava výpočtu mateřské je ve sněmovním finále, patrně narazí

Novela poslanců opoziční TOP 09 o zvýšení mateřské rodinám se středními a vyššími příjmy se dostala ve Sněmovně do finálního kola schvalování. Lidovec Vít Kaňkovský navrhl v dnešním druhém čtení úpravu výpočtu mateřské, která by podle něho neměla tak významné dopady do státního rozpočtu. Sociální výbor doporučil už dřív plénu, aby předlohu TOP 09 neschválilo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Novela se týká výpočtu peněžité pomoci v mateřství, která částečně nahrazuje ušlý zisk po dobu mateřské dovolené jednomu z rodičů, který se stará o narozené dítě. Zrušila by první a druhou redukční hranici pro výpočet vyměřovacího základu pro stanovení dávky, které nyní činí 60 a 30 procent.

Změna navrhovaná TOP 09 by se týkala matek, které by měly podle tvůrců novely před nástupem na mateřskou měsíční hrubý příjem nad 33.500 korun. Při příjmu 37.000 by se jim mateřská zvýšila asi o 1050 korun, při příjmu 47.000 korun zhruba o 3840 korun.

"Myslím si, že matky s průměrnými a nadprůměrnými mzdami, které nemají nárok na příspěvky na děti, na porodné, ani na žádnou jinou sociální dávku, by si navýšení mateřské zasloužily," uvedla za autory Markéta Pekarová Adamová.

Předkladatelé tvrdí, že současný systém znevýhodňuje matky s vyššími příjmy. Naopak podle kritiků předloha dává skoro výhradně přednost principu zásluhovosti a v podstatě by zrušila princip solidarity.

Kaňkovský uvedl, že jeho pozměňovací návrh je kompromisem. Mateřská by se vypočítávala tak, že do částky první redukční hranice by se počítalo 100 procent, z částky do druhé redukční hranice 90 procent, z částky do třetí redukční hranice 60 procent a k částce nad tuto hranici by se nepřihlíželo. Sněmovna bude hlasovat o předloze nejdříve v polovině února.

Poslanci TOP 09 odhadli dopady změny na rozpočet na 832 milionů korun ročně. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by to byla zhruba miliarda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátor promluvil: Zastavení stíhání Babiše bylo připraveno dopředu. Proč…

20.09.2019 10:12 Slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra…

Abolice pro Babiše? Úřad šéfžalobce reaguje na kontroverzní výrok…

20.09.2019 09:53 Čtvrteční prohlášení prezidenta o možném udělení milosti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v kauze…

Ivan Havel: K volbám by se měl dostat jen ten, kdo by prošel testem

20.09.2019 09:36 Pořad Prostor X pro server Reflex.cz si pozval na rozhovor vědce a spisovatele Ivana Miloše Havla,…

To je špatný vtip. Babiš se pustil do ČSSD a Hamáčka v přímém přenosu ČT

20.09.2019 09:19 Jan Hámaček šéf ČSSD žádá předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) o další jednání o situaci ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama