Snížit plat politikům, kteří sedí na vícero židlích? Sněmovnu čeká bitva, už dnes bylo dusno

Sněmovnu čeká bitva o návrh ANO a Pirátů, jenž snižuje na dvě pětiny mzdu placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu nebo vlády. Kritici z řad ODS a KDU-ČSL mluvili v dnešním druhém čtení v souvislosti s předlohou o pokrytectví a o tom, že voliči vědí, jaké funkce kandidáti do voleb zastávají. Dolní komora rozhodne o novele nejdříve za dva týdny. Bude čelit návrhu občanských demokratů na zamítnutí, garanční výbor pro veřejnou správu ji ale už dřív podpořil.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukazoval na předvolební slib ANO, že politici hnutí nebudou hromadit funkce. "Hnutí ANO hledá alibi, jak ze slibu ven," řekl i v souvislosti se spoluautorkou novely Janou Mračkovou Vildumetzovou, která působí jako hejtmanka. "Návrh si zaslouží zamítnutí," dodal Stanjura.

Mračková Vildumetzová se bránila se slovy, že se do Sněmovny dostala z podle ní nevolitelného místa díky přednostním hlasům. "Jsem historicky první neuvolněná hejtmanka, která pobírá 40 procent odměny zcela v souladu s tímto zákonem. Problém je, že nemám nárok na dovolenou," uvedla. Úprava zákona, kterou za předkladatele uváděla, je podle ní správná a spravedlivá. "Pokud někdo chce sedět na více židlích, ať sedí, ale nepobírá za to stoprocentní odměny," argumentovala.

Lidovec Ondřej Benešík upozornil na to, že každý zastupitel může vykonávat funkci jako neplacenou. Autoři předlohy podle něho dělají ze Sněmovny hlupáky. "Odměny se můžete vzdát, zůstane v rozpočtu kraje nebo obce," řekl. Mračková Vildumetzová naopak tvrdí, že takový postup možný není.

Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) podotkl, že lidé ho stále volí, byť veřejně říká, že bude pobírat dva platy. "Jedině voliči mohli rozhodnout a zvolili mě," podotkl. Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka má změna zákona snížit motivaci k hromadění funkcí, novelu chápe jako "přijatelný kompromis". Ivan Adamec (ODS), který je zároveň starostou Trutnova, opáčil, že ho od dalších kandidatur rozhodně neodradí.

K předloze se sešlo několik pozměňovacích návrhů. Poslanci SPD Tomia Okamury chtějí, aby placení obecní, městští a krajští zastupitelé nepobírali za tyto funkce, pokud jsou zákonodárci nebo členy vlády, vůbec nic. Ivana Nevludová rovněž z SPD navrhla, aby žádnou odměnu nepobírali při souběhu funkcí placení zastupitelé pražských městských částí, a to i v případě, pokud mají placenu funkci v pražském zastupitelstvu.

Piráti chtějí vztáhnout krácení odměn na placené členy obecního a zároveň krajského zastupitelstva. Navrhli také, aby poslanec nebo senátor nemohl pobírat odměny za členství v dozorčích, kontrolních a řídících orgánech krajských, městských a obecních firem a komunální a krajští politici nemohli dostávat peníze za členství v obdobných orgánech státních společností. Horní hranici ročního plnění za účast na jednáních těchto orgánů by ale pozměňovací návrh zvýšil z nynějších 10.000 korun na 30.000 korun. Pirátští poslanci navíc prosazují, aby se na prezidenta vztahoval zákon o střetu zájmů.

Piráti tyto úpravy už navrhovali ve své samostatné novele, kterou jim ale Sněmovna vrátila k dopracování. Ve výboru s nimi při projednávání nynější předlohy neuspěli.

Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39.000 korun do 111.300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117.200 a 128.900 korunami, které náleží primátorovi hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82.400 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soukup se vzteká na senátora Růžičku, vadí mu Zelený salónek

15.06.2019 21:57 Aktualizováno Senátor Jiří Růžička podpořil připravovanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. O svém…

Klaus ml. terčem posměchu. Komentátor se vysmál nové straně

15.06.2019 20:05 Aktualizováno Nové politické hnutí Václava Klause ml. pochopitelně vzbudilo řadu reakcí. Komentátor Martin…

Poslanci navrhli 21. srpen jako památný den obětí invaze. Co na to KSČM?

15.06.2019 14:21 Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři…

Propagace ČR v zahraničí? Chystá se nová strategie, proběhnou důležitá…

15.06.2019 11:51 Do Prahy se příští týden sjedou vedoucí Českých center, aby jednali o programové nabídce pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama