20. výročí vstupu do NATO: Na Hradě bude velká slavnost, přijedou i zahraniční politici

Výročí 20 let od vstupu České republiky do NATO připomene 12. března velká slavnost na Pražském hradě. Zúčastní se jí prezidenti Polska, Slovenska a Maďarska. Zástupci Polska a Maďarska tak oslaví výročí vstupu své země do NATO v Praze. Přijedou také ministři zahraničí z evropských zemí nebo bývalí čelní představitelé aliance a ministerstev obrany členských zemí. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. O oslavě informoval v tiskové zprávě také hradní mluvčí Jiří Ovčáček, při dnešní schůzce na Pražském hradě ji projednali ústavní činitelé.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

NATO
doporučujeme

Česká republika se stala členem NATO 12. března 1999 společně s Maďarskem a Polskem. Do Severoatlantické aliance vstoupily jako první země z bývalého tzv. východního bloku. Pozvánku ke vstupu dostaly na aliančním summitu v Madridu v roce 1997.

Ministři zahraničí všech tří zemí předali v americkém Independence 12. března své americké kolegyni Madeleine Albrightové k uložení příslušné ratifikační listiny. Právě Albrightová by měla být jednou z účastnic březnové oslavy. Pozvánku dostaly také další důležité osobnosti tehdejšího aliančního vedení.

Slavnostního připomenutí vstupu do NATO se ve Vladislavském sále na Pražském hradě zúčastní také čeští poslanci a senátoři či členové vlády. Podle Ovčáčka přijedou i ministři obrany a zahraničí zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a současní i bývalí vysocí představitelé NATO a USA či diplomati. Pozváni budou i bývalí politici a diplomaté, kteří se o vstup do NATO zasloužili, zástupci bezpečnostní komunity nebo akademické obce. Asi 100 hostů, včetně jejich doprovodu, by mělo být ze zahraničí.

"Oslava bude nejen připomenutím důležitosti Severoatlantické aliance, transatlantické vazby a hodnot, na nichž je NATO vystavěno, ale také zdůrazněním jednoty středoevropských spojenců a jejich odhodlání aktivně se podílet na kolektivní obraně," uvedl Ovčáček.

Na ceremonii vystoupí podle Jindráka s projevem čeští ústavní činitelé, následovat bude debata prezidentů ČR Miloše Zemana, Slovenska Andreje Kisky, Polska Andrzeje Dudy a Maďarska Jánose Ádera. Uskuteční se ve Španělském sále, přenášet ji bude televize. Následovat bude slavnostní oběd, jehož se zúčastní nejdůležitější domácí a zahraniční hosté, uvedl Ovčáček.

Výročí si ve stejný den připomene v Černínském paláci i ministerstvo zahraničí, bude se také konat bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost, kterou uspořádá organizace Jagello 2000. Cílem konference je zhodnotit uplynulé období i předestřít plány na další postup při zajištění obrany a bezpečnosti ČR a podpořit debatu o bezpečnosti. Projevy ji zahájí ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Oproti minulosti bude do konference zapojeno více institucí, uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek si utahuje ze Zemana: Je nejvyšší čas, abychom Číně pohrozili, že…

15.10.2019 08:52 Prezident Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že Čína zavede odvetná opatření kvůli vypovězení…

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Přestane Česko dodávat zbraně Turkům? Babiš se o tom pobaví s Hamáčkem a…

14.10.2019 19:59 Aktualizováno O případném omezení vývozu zbraní do Turecka budou ještě dnes jednat premiér Andrej Babiš (ANO),…

České předsednictví EU? Vláda schválila výdaje i bez hlasů ČSSD

14.10.2019 19:33 Aktualizováno České předsednictví v Evropské unii v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama