Ústavní soudce Musil předal rezignaci, souhlasí s Gerlochem jako svým nástupcem

Odcházející soudce Ústavního soudu Jan Musil souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Musil to dnes řekl novinářům poté, co předal prezidentu Miloši Zemanovi svou rezignaci. O tom, že Zeman na volné místo navrhne Gerlocha, mluvil ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Aleš Gerloch, expert na ústavní právo
doporučujeme

"Pan prezident se zajímal o to, co si o tom myslím já, a já jsem mu vyslovil své kladné stanovisko," uvedl Musil. Zeman mu podle něj řekl, že Gerloch ještě musí být pozván do Kanceláře prezidenta republiky, kde musí stvrdit svůj souhlas s tím, že bude na pozici kandidovat. "Poté, co to učiní, tak pan prezident zřejmě hned následně chce poslat návrh do Senátu," dodal Musil, který ve funkci skončí k 1. únoru.

Dnešní schůzka se podle soudce uskutečnila v přátelském duchu, prezident se prý zajímal o to, zda Musila práce těšila a uspokojovala. "Já jsem mu odpověděl, že ano," uvedl Musil. Zeman mu také vyslovil poděkování za práci ústavního soudce.

Sedmasedmdesátiletý Musil, který byl soudcem Ústavního soudu 15 let, rezignoval ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou. Zdůrazňoval, že jeho odchod nemá souvislost se situací v justici či politice. Poslední nález vyhlásil ve středu, týkal se registru smluv.

Zda Musila nahradí právě Gerloch, není zatím jasné. Právník uvedl, že se k návrhu kloní kladně. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ufňukánek roku, plky, lži, dezinformace. Mezi českými europoslanci se…

21.04.2019 15:59 Aktualizováno Před Evropskými volbami se přiostřuje rétorika těch, kteří by se rádi do Evropského parlamentu…

Dusno kvůli Babišovi a církvím. Poslanci se sejdou příští týden hned na…

21.04.2019 14:27 Poslanci se sejdou příští týden hned na dvou schůzích. Na pokračující řádné se mimo jiné vrátí k…

Hrušínský opět v ráži: Země se zmocnili Zeman a trestně stíhaný agent StB…

21.04.2019 13:21 Herec Jan Hrušínský sice podstoupil před pár dny v nemocnici v pražském IKEMu operaci srdce, na…

Čeští politici v šoku: Zaútočit na kostely během Velikonoc je šílené a…

21.04.2019 13:17 Aktualizováno Za šílené, nesmyslné a podlé označili čeští politici dnešní výbuchy v několika kostelech a hotelích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama