Ústavní soudce Musil předal rezignaci, souhlasí s Gerlochem jako svým nástupcem

Odcházející soudce Ústavního soudu Jan Musil souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Musil to dnes řekl novinářům poté, co předal prezidentu Miloši Zemanovi svou rezignaci. O tom, že Zeman na volné místo navrhne Gerlocha, mluvil ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

"Pan prezident se zajímal o to, co si o tom myslím já, a já jsem mu vyslovil své kladné stanovisko," uvedl Musil. Zeman mu podle něj řekl, že Gerloch ještě musí být pozván do Kanceláře prezidenta republiky, kde musí stvrdit svůj souhlas s tím, že bude na pozici kandidovat. "Poté, co to učiní, tak pan prezident zřejmě hned následně chce poslat návrh do Senátu," dodal Musil, který ve funkci skončí k 1. únoru.

Dnešní schůzka se podle soudce uskutečnila v přátelském duchu, prezident se prý zajímal o to, zda Musila práce těšila a uspokojovala. "Já jsem mu odpověděl, že ano," uvedl Musil. Zeman mu také vyslovil poděkování za práci ústavního soudce.

Sedmasedmdesátiletý Musil, který byl soudcem Ústavního soudu 15 let, rezignoval ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou. Zdůrazňoval, že jeho odchod nemá souvislost se situací v justici či politice. Poslední nález vyhlásil ve středu, týkal se registru smluv.

Zda Musila nahradí právě Gerloch, není zatím jasné. Právník uvedl, že se k návrhu kloní kladně. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co bude s kojeneckými ústavy? Ministerstva do konce roku představí své…

18.02.2019 17:41 Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s…

Model sněmovních voleb: Do lavic by opět usedlo devět stran. Obešla by se…

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Jak by dopadly volby do Poslanecké sněmovny právě teď? Výsledky by se moc nelišily od těch z roku…

Češi si mohou za drahé tarify sami? Nováková perlila, Babiš jí zčásti dal…

18.02.2019 17:33 Aktualizováno Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) má částečně pravdu v tom, že pokud budou Češi využívat…

Jen „kupecké počty"? Evropou mohou otřást radikálové, musí se ale spojit!

18.02.2019 16:45 Komentář Josefa Brože - Projekce křesel do Evropského parlamentu, jak ji dnes na základě národních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama