Europoslanci Telička a Ježek zakládají nové politické hnutí Hlas

Do Evropského parlamentu se v minulých volbách dostali za hnutí ANO. S tím se ale kvůli odlišným názorům rozešli a teď zakládají vlastní hnutí. Poslanci Evropského parlamentu Pavel Telička a Petr Ježek dnes oznámili vznik hnutí HLAS. Jeho prvním cílem bude uspět v květnových evropských volbách. Dlouhodobě má prý hnutí ambici etablovat se jako otevřená politická platforma hájící principy liberální demokracie a prosazující moderní ekonomiku i zmenšování rozdílů ve společnosti.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Pavel Telička
doporučujeme

„Svět prožívá bouřlivý vývoj. Moderní technologie a s nimi související sociální, obchodní a další změny přinášejí lidem velké množství dříve nepoznaných výhod. Posiluje se pohyb přes hranice států a kontinentů. Globalizace však přináší i některé stinné stránky, na něž vládnoucí elity v řadě zemí dostatečně nereagují. Nespokojenost s politickou situací nejen v České republice, oslabování demokracie a právního státu i pokračující rozdělování společnosti dovedlo europoslance Pavla Teličku a Petra Ježka k založení nového hnutí HLAS. Spoluzakladateli a členy přípravného výboru jsou také sociolog Martin Převrátil a právník Aleš Novák,“ uvádí nové hnutí.

„Chtěli bychom přispět k tomu, aby naše země měla nejen v Evropě hlas, který bude více slyšet a bude hlasem rozumu, ambice a zodpovědnosti,“ vysvětluje důvod založení nového hnutí stávající místopředseda Evropského parlamentu Telička. Nechtějí prý ale vytvořit jen jednorázovou platformu pro květnové volby. „Chceme hnutí etablovat jako otevřenou politickou platformu v pravém středu politického spektra, jejímž cílem bude prosazování liberální demokracie, vytváření podmínek pro modernizaci a vyšší konkurenceschopnost české i evropské ekonomiky a posilování soudržnosti v současnosti znatelně rozdělené společnosti,“ vysvětluje politik.

Prvním cílem hnutí HLAS je uspět v květnových volbách do Evropského parlamentu. Evropskou legislativu by ovlivňovalo směrem k prohlubování vnitřního trhu, posilování hospodářské a finanční stability a bezpečnosti. Cestou smysluplných reforem chce prosazovat snižování byrokracie a posilování národní rozmanitosti a aktivně řešit problémy a výzvy, které budou mít v blízké budoucnosti výrazné dopady na kvalitu života nejen českých, ale i unijních občanů.

A proč raději nekandidují za některý již existující subjekt? „Na české politické scéně těžko hledáme subjekt, který by nám vyhovoval zaměřením i personálně. Z mnoha podnětů přitom víme, že nejsme zdaleka sami,“ říká Petr Ježek, předseda zvláštního výboru pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky a předseda delegace pro Japonsko. „Naším cílem je navázat na odvedenou práci v Evropském parlamentu a také přinést do české veřejné debaty víc věcnosti, zkušenosti a odbornosti. Politik musí mít jasné názory, ale zároveň musí být ochoten a schopen tvrdě pracovat, aby je realizoval – mnozí se stali pouze komentátory všeho možného i nemožného, ale jinak za nimi nic vidět není,“ dodává.

Hnutí HLAS chce navázat na práci dvou současných europoslanců. Pavel Telička i Petr Ježek připomínají, že se během současného mandátu stali zpravodaji k desítkám důležitých evropských zákonů a vybudovali si vliv ve své současné politické skupině, ale i napříč parlamentem. „Prostor by hnutí rádo nabídlo i mladým lidem a lidem doposud působícím v jiných profesních oblastech, kteří mají zájem o vstup do politiky, ale brání jim v tom faktická neprostupnost stranických aparátů, neochota vedení stran přijímat změny a naslouchat novým a neotřelým vizím,“ dodávají politici.

Vznik nového hnutí nedávno oznámil také mediální podnikatel Jaromír Soukup. Jeho uskupení se jmenuje List Jaromíra Soukupa. Jestli se bude ucházet o hlasy už ve volbách do Evropského parlamentu, nicméně majitel TV Barrandov neprozradil.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip odebral slovo Pirátovi, opozice ho obvinila z cenzury

04.06.2020 22:02 Obvinění z cenzury si dnes od opozice vysloužil místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch…

Opozice neprosadila výzvu k pomoci lidem pracujícím na dohody

04.06.2020 20:54 Opozice neprosadila dnes ve Sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím…

Nečas odmítl napsat svůj názor na Šlachtu do knihy, uvedl Klíma

04.06.2020 20:29 Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) dostal možnost prezentovat svůj pohled na práci bývalého šéfa…

Babiš: Navýšíme dotace pro obce, hlavně pro ty malé

04.06.2020 20:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že vláda připravuje nové dotační tituly, aby pomohla po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy