Zeman? Nedbá o vážnost úřadu, není autorita, vytýkají Češi prezidentovi

Prezident Miloš Zeman je podle většiny Čechů v kontaktu s lidmi a plní ústavní funkce, ale zároveň nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí u občanů jako autorita. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Proti loňsku se mírně zlepšilo hodnocení Zemana v otázce plnění ústavních funkcí a reprezentace Česka v zahraničí. Zhoršil se naopak názor veřejnosti na to, zda je Zeman pro občany autoritou.

Přidejte svůj názor 149 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Že je Zeman v kontaktu s občany, zná jejich problémy a že dobře plní funkce svěřené mu ústavou, si myslí téměř dvě třetiny Čechů. Polovina Čechů také pozitivně hodnotí, jak prezident ovlivňuje politický život. Negativně jej hodnotí v této oblasti 43 procent občanů.

V otázce reprezentace České republiky v cizině je podíl pozitivních a negativních názorů stejný, a to 48 procent. Špatně hodnotí většina Čechů dopad Zemanova působení na prezidentský úřad. Podle 55 procent lidí Zeman nedbá na vážnost a důstojnost úřadu hlavy státu. Negativní hodnocení převažují také v otázce, jestli je Zeman pro občany autoritou. Podle 50 procent lidí jako autorita nepůsobí, opačný názor má 45 procent lidí.

Proti loňskému průzkumu si Zeman nejvýrazněji polepšil v otázce reprezentace státu v zahraničí. Podíl kladných hodnocení stoupl z 42 na 48 procent, kdežto podíl negativních klesl z 53 na 48 procent. Prezident si pohoršil naopak v otázce, zda působí jako autorita. Podíl kladných odpovědí klesl z 48 na 45 procent a podíl záporných stoupl z 46 na 50 procent. Největšího podílu kladných hodnocení ve všech oblastech Zeman jako prezident dosáhl v roce 2016, tedy asi v polovině svého prvního funkčního období. Od té doby mu ve všech otázkách podíl pozitivních hodnocení klesal a podíl negativních hodnocení stoupal.

"V porovnání s působením Václava Klause i Václava Havla v prezidentském úřadě u Miloše Zemana čeští občané soustavně výrazně pozitivněji hodnotí jeho kontakt s občany a znalost jejich problémů," uvedlo CVVM.

"Naopak hůře v podstatě rovněž soustavně u Miloše Zemana v porovnání s oběma jeho předchůdci občané hodnotí to, jak dbá o vážnost a důstojnost svého úřadu a jak reprezentuje Českou republiku v zahraničí, byť v tomto druhém případě se nejlepší hodnocení Miloše Zemana z roku 2016 statisticky vyrovnalo nejhoršímu hodnocení Václava Klause z roku 2013," dodalo.

Průzkum prováděli pracovníci CVVM od 5. do 17. ledna. Zúčastnilo se ho 1087 obyvatel České republiky starších 15 let.

Vstupte do diskuze (149)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primátor Hřib změnil znělky, kterými svolává zastupitele. Opozice se obává…

21.03.2019 13:19 Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do…

Středočeský kraj rozhodl v Babišově kauze, výsledek řízení tutlá

21.03.2019 12:50 Středočeský krajský úřad ve středu rozhodl o odvolání v kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje…

Eurovolby se blíží. Dohledový úřad nemá účet a web od osmi z 40 stran

21.03.2019 12:12 Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému…

Chovanec skončí ve Sněmovně k 14. dubnu, bude se půl roku doléčovat

21.03.2019 12:05 Bývalý ministr vnitra a nynější poslanec ČSSD Milan Chovanec odejde ze Sněmovny ke 14. dubnu. Svoji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama