ČT si může oddechnout? Babiš vyzve své poslance, aby ji při hlasování podrželi

Poslanci už minulý týden debatovali o výročních zprávách o činnosti České televize. Kvůli dlouhé a místy velmi vyhrocené debatě, ale Sněmovna nestihla výroční zprávu o hospodaření za rok 2016 a zprávy o činnosti a hospodaření za rok 2017 vůbec projednat.. Část politiků varovala, že se kvůli tomu může veřejnoprávní médium dostat pro příliš velký tlak.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Česká televize

Pokud by byly odmítnuty dvě po sobě jdoucí zprávy o hospodaření, vedlo by to k pádu Rady ČR i generálního ředitele Petra Dvořáka. Většina poslanců minulý týden svým hlasováním schválila zprávu o činnosti České televize v roce 2016, na hlasování o zprávách o hospodaření ČT ale vůbec nedošlo.

Jak se ale zdá, rada i vedení ČT si přesto může oddechnout. Premiér Andrej Babiš vyzval poslance hnutí ANO, aby Českou televizi při hlasování podrželi. „Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy @CzechTV. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv,“ uvedl Babiš na sociálních sítích.

S Babišem důrazně nesouhlasí hnutí Svoboda a přímá demokracie. „To je vážně neuvěřitelné. Andrej Babiš vyzval poslance hnutí ANO, aby hlasovali PRO schválení výročních zpráv ČT! Tím pádem si ČT zase může dělat, co chce, a parlament nebude mít na ní žádnou páku. Babiš dal volné ruce této nehospodárné sluníčkářské propagandě ČT za 7 mld. Ročně!“ zlobí se místopředseda hnutí Radim Fiala.

Ke schválení zpráv už před několika dny vyzval ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). „Je totiž zřejmé, že neschválení výročních zpráv by bylo politickým tlakem, který by mohl znamenat odvolání Rady České televize a nutnost volby Rady nové. A pro tento krok opravdu nevidím žádný důvod. Dle mého názoru Česká televize funguje dobře, plní svoji úlohu a hospodaří transparentně, což dokládají právě výroční zprávy, o kterých se dnes jedná,“ uvedl na plénu Sněmovny ministr.

Ani ČT a lidé v ní pracující ale podle něj nejsou bezchybní. „Nemusí se mi líbit vše, co Česká televize dělá. Vnímám například problémy, které se řešily kolem dětského kanálu a jednostranných interpretací či vhodnosti obsahu nabízeného dětem. Jsem ale přesvědčen, že problémy, když se objeví, tak se je Česká televize snaží řešit a odstranit,“ dodal Staněk.

Někteří politici nejen z opozice, ale i z vládní ČSSD varují před snahami politiků ČT ovládnout.  „Pokud nebudou schváleny, může dojít k jejímu ovládnutí stávající koalicí ANO, ČSSD a KSČM,“ uvedla už ve čtvrtek na sociálních sítích,“ varovala v souvislosti se schvalováním zpráv poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Dovolil jsem si kolegům připomenout, že Česká televize nemá být pod parlamentní kontrolou, a vyzval jsem je, aby si nepohrávali s myšlenkou ji ovládnout," uvedl poslanec ČSSD Roman Sklenák. V rozpravě ČT kritizoval především Jiří Valenta (KSČM), který naopak doporučoval zprávu neschválit.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD udělala anketu o přijetí uprchlíků. Pak se začaly dít divné věci

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na svém facebookovém profilu zveřejnil anketu týkající se…

To je velká facka pro Zemana. Nová zpráva o Babišovi vyvolala pořádný…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se brzy podívá do Bílého domu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře…

Komunisté u Babiše nepochodili. Rozpočet se měnit nebude, s Petříčkem si…

21.02.2019 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku,…

Petříček jednal s Trumpovým poradcem Boltonem, ten Česko pochválil

21.02.2019 16:56 Aktualizováno Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama