ČR a Vietnam si budou předávat odsouzené, smlouvu podepsal Zeman

Česká republika a Vietnam si budou moct předávat odsouzené osoby. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal ratifikační listinu ke smlouvě mezi oběma zeměmi. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na hradních webových stránkách. Nyní ji musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Platit začne 60 dnů po výměně ratifikačních listin. Dojednání smlouvy trvalo několik let, Zeman ji k podpisu dostal loni v červnu.

vězeňská služba
doporučujeme

Smlouvu podepsal ve Vietnamu v červnu 2017 tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Je to jedna z mála dohod, které máme s asijskými zeměmi o předávání vězňů. Zajišťuje, že třeba náš občan, pokud by byl odsouzen za nějaký trestný čin do vězení, pokud bude chtít, může být předán k výkonu trestu do Čech a zase naopak," řekl tehdy v Hanoji ČTK a Českému rozhlasu.

V té době to byla třetí dvoustranná smlouva s asijskou zemí umožňující předávání odsouzených osob, dalšími byly Thajsko a Hongkong.

Podle sněmovní důvodové zprávy bylo jednání s Vietnamem zahájeno v roce 2003. Následovala řada expertních setkání. Senát schválil smlouvu loni v dubnu, Sněmovna v červnu. Poté putovala na Pražský hrad, Zeman ji podepsal po asi sedmi měsících.

Platnosti smlouva nabude 60. dnem po výměně ratifikačních listin. "Účelem smlouvy je poskytnout odsouzeným možnost vykonat trest odnětí svobody ve státě, jehož jsou občany, a v prostředí, které usnadní jejich resocializaci, což je s ohledem na mnoho odlišností mezi oběma státy daných zejména rozdílným kulturním a sociálním prostředím, způsobem života a mentalitou lidí faktor zvlášť významný," píše se v překládací zprávě pro český Parlament.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy