ČR a Vietnam si budou předávat odsouzené, smlouvu podepsal Zeman

Česká republika a Vietnam si budou moct předávat odsouzené osoby. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal ratifikační listinu ke smlouvě mezi oběma zeměmi. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na hradních webových stránkách. Nyní ji musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Platit začne 60 dnů po výměně ratifikačních listin. Dojednání smlouvy trvalo několik let, Zeman ji k podpisu dostal loni v červnu.

Přidejte svůj názor

vězeňská služba
doporučujeme

Smlouvu podepsal ve Vietnamu v červnu 2017 tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Je to jedna z mála dohod, které máme s asijskými zeměmi o předávání vězňů. Zajišťuje, že třeba náš občan, pokud by byl odsouzen za nějaký trestný čin do vězení, pokud bude chtít, může být předán k výkonu trestu do Čech a zase naopak," řekl tehdy v Hanoji ČTK a Českému rozhlasu.

V té době to byla třetí dvoustranná smlouva s asijskou zemí umožňující předávání odsouzených osob, dalšími byly Thajsko a Hongkong.

Podle sněmovní důvodové zprávy bylo jednání s Vietnamem zahájeno v roce 2003. Následovala řada expertních setkání. Senát schválil smlouvu loni v dubnu, Sněmovna v červnu. Poté putovala na Pražský hrad, Zeman ji podepsal po asi sedmi měsících.

Platnosti smlouva nabude 60. dnem po výměně ratifikačních listin. "Účelem smlouvy je poskytnout odsouzeným možnost vykonat trest odnětí svobody ve státě, jehož jsou občany, a v prostředí, které usnadní jejich resocializaci, což je s ohledem na mnoho odlišností mezi oběma státy daných zejména rozdílným kulturním a sociálním prostředím, způsobem života a mentalitou lidí faktor zvlášť významný," píše se v překládací zprávě pro český Parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce vědět, za jakých podmínek EU poskytne peníze

02.06.2020 19:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na dálku jednal s předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko…

Šíření a používání nacistických symbolů by mohlo být trestné

02.06.2020 18:37 Komerční šíření propagandistických předmětů národního socialismu i dalších podobných hnutí i…

Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

02.06.2020 16:33 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných…

ANO chce zbrzdit zákon o povinných českých potravinách

02.06.2020 16:30 Hnutí ANO ve středu navrhne Sněmovně, aby se zákon, který by stanovil povinný podíl až 85 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy