Zemanovi přeskočilo? Komunista Ondráček je zděšen zprávou z Hradu. A není jediný

Český prezident Miloš Zeman poslal blahopřejný dopis Juanu Gerado Guaidó Márquezovi. V něm o Guaidóvi hovoří jako o prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely. Svým krokem uznat ho prezidentem na úkor Nicolase Madura, ale rozdělil zemanovy příznivce.

Přidejte svůj názor 281 komentářů

Zdeněk Ondráček

Zeman Guaidóvi poblahopřál „k odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám“. Zároveň ho pozval na návštěvu Česka.

„Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří,“ dodal prezident s tím, že doufá, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Zeman svým dopisem zaskočil některé politiky i své příznivce. Zatímco předseda ČSSD Jan Hamáček ocenil, že „koordinace naší zahraniční politiky funguje“, protože vláda uznala Guaidóa prezidentem Venezuely již v pondělí. Komunista Zdeněk Ondráček netajil svou nespokojenost.

„Znovu nesouhlasím s panem prezidentem a mám pocit, že mu přeskočilo,“ nebral si servítky poslanec KSČM. „Pokud jde o to, že prezident Zeman de facto uznal šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidó prezidentem Venezuely, tak hnutí SPD zastává v této věci odlišný postoj, který jsme již vyjádřili dříve. Podobně se s prezidentem Zemanem například lišíme v pohledu na Afghánistán či euro," přidal se místopředseda SPD Radim Fiala. 

Stejně to vidí i řada prezidentových příznivců. Za to Češi, kteří Zemana normálně kritizují, jej za toto gesto ocenili.

Na oficiálním profilu „Miloš Zeman – prezident České republiky“. „Teda, jestli je to pravda, tak dneska se po dlouhé době nestydím za svého prezidenta. Konečně státnický počin,“ napsal jeden z diskutujících. Další ale byli nepříjemně překvapeni. „Pane prezidente, trvale jsem patřil k Vašim zastáncům. V tomto okamžiku ani nedokážu vyjádřit jak jste své voliče zklamal,“ napsal další z voličů.

„Teď s Vámi ale hluboce nesouhlasím p. prezidente. Venezuela svého prezidenta má, stejně jako my máme Vás a nikdo jiný nemá právo se samovolně za hlavu státu prohlašovat. Pokud žijeme ještě snad v demokracii, kde rozhodují jen a pouze volby a ne křik ulice,“ káral Zemana další z jeho fanoušků. „Tak to je zklamání. To je stejné, jako kdyby se loni Německo rozhodlo, že Drahoš je lepší a bez ohledu na volby by jmenovali jeho a ne Vás,“ přidala se další diskutující.

Nesouhlasných komentářů na účet Miloše Zemana si všiml i europoslanec Pavel Telička. „Prezident Zeman zrazuje své voliče, a to u tak zásadní otázky," okomentoval debatu o Zemanově dopisu na sociálních sítích. 

Zemanův dopis na sociálních sítích sdílel také jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Navíc přidal i koláž, na které je polovina americké a polovina venezuelské vlajky.

Vstupte do diskuze (281)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílý dům potvrdil březnovou schůzku Trumpa s Babišem. Česká diplomacie se…

21.02.2019 07:57 Úřad prezidenta Spojených států potvrdil nadcházející návštěvu předsedy české vlády Andreje Babiše…

Závadné maso z Polska směřovalo i do MP Krásno. Salmonela je běžná, tvrdí…

20.02.2019 20:16 Závadné polské maso s bakteriemi salmonely směřovalo i do valašskomeziříčské společnosti MP Krásno,…

Rebélie v ANO? Macura se po neúspěšné kandidatuře nebojí, chce návrat k…

20.02.2019 20:01 Primátor Ostravy Tomáš Macura po neúspěšné kandidatuře na místopředsedu hnutí ANO necítí, že by…

Trump pozval Babiše do Bílého domu, oznámil velvyslanec King

20.02.2019 19:26 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama