ANO drtí konkurenci. ČSSD by se do Sněmovny dostala jen tak tak

Sněmovní volby v lednu by podle agentury Kantar CZ vyhrálo ANO před Piráty a občanskými demokraty, tyto dvě strany mírně ztratily. Poslance by podle volebního modelu, který dnes zveřejnila Česká televize, mělo i šest dalších sněmovních stran a hnutí. ČSSD, Starostové a lidovci by jen těsně dosáhli na potřebnou pěti procentní hranici.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

ANO by podobně jako v předchozím listopadovém průzkumu Kantar CZ získalo 32 procent hlasů.

Piráti by dostali 16,5 procenta, ODS 13,5 procenta. Obě strany by v porovnání s listopadovým výsledkem ztratily 2,5 procentního bodu. Odliv se podle analytika agentury Pavla Ranochy týkal hlavně mladých voličů do 30 let a těžily z toho hlavně čtvrtá SPD (sedm procent) a šestá TOP 09 (5,5 procenta), které si polepšily o půldruhého procentního bodu

"Zejména TOP 09 je schopna sbírat tyhlety mladé voliče jak od ODS, tak od Pirátské strany, a díky tomu se dokázala vytáhnout zpátky na tu pětiprocentní hranici," uvedl Ranocha.

Pátí by v lednu skončili komunisté se 6,5 procenta hlasů. Shodně po pěti procentech hlasů by podle agentury získaly STAN, ČSSD a KDU-ČSL. Lidovci, kteří si polepšili podobně jako komunisté o půl procentního bodu, by podle listopadového průzkumu skončili mimo Sněmovnu stejně jako TOP 09.

Statistická chyba podle agentury činila u aktuálního šetření 1,4 až 3,1 procentního bodu. Průzkum Kantar CZ se uskutečnil od 12. ledna do 1. února. Do volebního modelu započítal hlasy 886 respondentů ochotných se voleb zúčastnit.

Kantar CZ také zjišťoval, jak by hlasovali živnostníci a podnikatelé, o jejichž přízeň nyní vláda usiluje mimo jiné zvýšením limitu výdajových paušálů na dvojnásobek. U této profesní skupiny by ale podle Ranochy nejvíce bodovali Piráti a ODS, shodně by získali kolem 25 procent hlasů. ANO by skončilo třetí s 15 procenty, ostatní strany by získaly méně než deset procent hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (118)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zamilovaná do Klause? Fiala se omluvil Majerové Zahradníkové za hrubý výrok

23.04.2019 15:36 Předseda ODS Petr Fiala dnes ve Sněmovně uvedl, že se omluvil Zuzaně Majerové Zahradníkové (dosud…

Zemětřesení ve vládě. Babiš by měl znovu požádat Sněmovnu o důvěru,…

23.04.2019 15:34 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL vyzve vládu, aby znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Důvodem je značná…

Útok na Feriho policie dál prověřuje, obvinění dosud nepadlo

23.04.2019 15:18 V případu napadení poslance TOP 09 Dominika Feriho, na kterého v neděli při ochutnávce vín v…

Minuta ticha ve Sněmovně, poslanci uctili oběti teroristických útoků na…

23.04.2019 15:16 Sněmovna uctila minutou ticha památku obětí nedělního teroristického útoku na Srí Lance. Učinila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama