Hamáček je mi sympatický, připustil Zeman. Nedávnou kauzu s Haškem odmítl komentovat

Prezident Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nehodlá podpořit Jana Hamáčka při jeho obhajobě křesla předsedy strany, ale sociální demokraty. Hamáček je mu však sympatický, má podporu z řady regionálních organizací. Zeman to dnes řekl v pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Úkolem prezidenta na sjezdu jakékoli politické strany není podpořit jakéhokoli kandidáta na předsedu. I když upřímně přiznávám, že Jan Hamáček je mně sympatický a že si myslím, že má podporu své strany z řady regionálních konferencí. Není absolutně žádný důvod, proč bych proti tomu měl protestovat," řekl Zeman.

Sjezd ČSSD se bude konat 1. a 2. března v Hradci Králové a Zeman svou účast na něm potvrdil už koncem ledna. Zeman se zúčastnil i loňského sjezdu sociální demokracie. Před delegáty tehdy promluvil. Na sjezd v roce 2017, kde byl do čela ČSSD znovu zvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, prezident pozvánku nedostal.

Zeman byl členem sociální demokracie v letech 1992 až 2007, mezi lety 1993 a 2002 byl jejím předsedou. Se stranou se rozešel ve zlém. Jedním z důvodů byla prezidentská volba v roce 2003, při které pro něj nehlasovali všichni zákonodárci ČSSD. Parlament tehdy do prezidentského úřadu zvolil Václava Klause. Zeman sociální demokraty, kteří se proti němu postavili, označil za zrádce.

Na březnovém sjezdu bude vicepremiér Hamáček obhajovat post předsedy strany. Za jeho znovuzvolení se postavila většina krajských organizací ČSSD.

Prezident nechtěl v pořadu komentovat rozhodnutí ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který odmítl nominovat Zemanova příznivce a bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) do Legislativní rady vlády. "Každý z ministrů má svou kompetenci a byla by hrubá chyba, kdyby do toho prezident zasahoval," uvedl Zeman.

Negativně se Zeman postavil proti snahám části sociální demokracie amnestovat dlužníkům jejich závazky až do výše 100.000 korun. Podle prezidenta by to nakonec museli zaplatit všichni daňoví poplatníci. Zeman v této souvislosti mimo jiné řekl, že lidé by měli spíše spořit a investovat, ne rozhazovat a že každý by měl být schopen zaplatit dluh například ve výši 15.000 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohra útoku na Feriho: Ozval se Klaus mladší i Ovčáček. A Kalousek se…

22.04.2019 22:01 Aktualizováno Útok dvou mužů na poslance TOP 09 Dominika Feriho vyvolal ostré reakce ze strany politiků. Většina…

Zeman, Babiš a Petříček komentují volby na Ukrajině. Co vzkázali…

22.04.2019 16:45 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) gratulovali herci Volodymyru…

Feri byl po napadení propuštěn z nemocnice, policie zná identitu útočníků

22.04.2019 13:06 Aktualizováno Poslanec TOP 09 Dominik Feri, který byl v neděli zraněn po napadení dvěma muži na ochutnávce vín v…

Praha vypíše tendr na přístřešky MHD, stávající smlouva je prý nevýhodná.…

22.04.2019 11:20 Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti se soutěží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama