Velmi ostrá debata: Zahradil, Prouza a Kalousek se do sebe pustili, hádali se o EU, czexitu i Sobotkovi

Bouřlivá diskuze nejen o EU se strhla na twitteru. Na počátku stál tweet někdejšího státního tajemníka pro evropské záležitosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) Tomáše Prouzy. Ten se navezl se europoslance ODS Jana Zahradila. Do sporu se postupně přidal i i další známý politik.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jan Zahradil
doporučujeme

Prouza na twitteru reagoval na slova lídra ODS v Evropských volbách, který připomínal postoj jeho strany k blížícím se volbám. „Nejen že to říkám dokola už 15 let, ale dokonce je to oficiální slogan naší letošní kampaně: hlas rozumu mezi dvěma extrémy. Jeden extrém - Czexit. Druhý extrém – jádro,“ uvedl Zahradil.

To se ale Prouzovi příliš nelíbilo. „Jan královna Koloběžka I. Zahradil: dejte nám všechny výhody, pusťte nás na svůj trh, posílejte nám peníze - ale do ničeho nám nemluvte a fakt nečekejte, že my budeme dělat nějaké kompromisy v zájmu celku či dokonce za něco vezmeme zodpovědnost,“ rýpnul si.

Jenže Zahradil si to nenechal jen tak líbit. „Zopakujeme si jako ve škole: členství v “tvrdém jádru” EU není povinné, není podmínkou účasti v jednotném trhu, není podmínkou čerpání dotací. Ani ničeho jiného. Není divu, že jste ve své funkci shořel jak papír, když nevíte ani tohle,“ poučoval Prouzu Zahradil.

Prouza v reakci na jeho slova napsal: „Honza Zahradil dobře pamatuje, že každou věcnou diskusi se mnou vždycky prohrál, tak se musí držet osobních komentářů. Nepřekvapuje mě to, ale pořád doufám, že třeba jednou překvapí, jsem rozený optimista.“

Jeden z diskutujících se Prouzy zastal a označil ho za „nejvýraznějšího státního tajemníka pro evropské záležitosti, jakého jsme měli“. S tím ale europoslanec ODS rozhodně nesouhlasí. „Zejména voliči ČSSD v posledních volbách ocenili “výrazné” výkony pana Prouzy v této roli,“ kritizoval někdejšího tajemníka. „Pan Prouza byl hlavním architektem tragické evropské politiky Sobotkovy vlády - premiér jen tančil podle jeho píšťalky,“ dodal Zahradil.

Prouza mu ale úder obratem vrátil a zmínil, že "tragickou" evropskou politiku hodnotili lidé výrazně lépe než politiku ODS. „A když v ní dnes pokračuje Tomáš Petříček, lidé to výrazně oceňují. Urážky člověka, kterému nesaháte schopnostmi, vědomostmi ani osobní integritou ani po kotníky, pak netřeba komentovat,“ je přesvědčen Prouza, který v současné době zastává pozici prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Takovým slovům se ale Zahradil vysmál. „Lidé? Ocenili? Ale no tak. Poslali vaši stranu z 20% na 7%, ne? S ministrem Petříčkem jsem ale také spokojen. Ten vás na těch 7% bezpečně udrží,“ je přesvědčen lídr ODS v eurovolbách. Na to mu Prouza poslal konkrétní čísla. „Poslední evropské volby: ODS méně než 8 %, proevropské strany 56 %. Jak svou prohru tipujete letos?“ nedal se Prouza.

Prouzy se zastal také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tohle je zajímavé : V opozici jsme měli řadu připomínek, ale hodnotit evropskou politiku Sobotkovy vlády jako tragickou? Může volební lídr @ods formulovat srozumitelně 2-3 body proč tak příkrý odsudek? Věcně, prosím. Nálepek už bylo dost,“ vyzval Zahradila Kalousek.

Zahradil na jeho výzvu zareagoval slovy o tom, že politika Prouzy a TOP 09 je blízká – zastávají totiž myšlenku vstupu do jádra EU, přijetí eura či orientaci na Německo. „V tom případě mu ale nabídněte stranický azyl, nenechávejte ho trpět v @CSSD,“ vyzval Kalouska. „Děkuji za “věcnou” odpověď. Je vidět, že to máte ve Vaší straně promyšlené,“ vysmál se jeho slovům politik TOP 09. Zahradil ale trval na svém. „Ano, evropskou politiku promyšlenou máme, na rozdíl od vás. Jak říkám: hlas rozumu mezi dvěma extrémy. Jeden extrém je Okamura. Druhý jste vy,“ tvrdí Zahradil.

„Od lídra @ODScz jsem se dozvěděl, že jsme extremisté... 1.extrém (@SPD_oficialni) : Pryč z EU. 2.extrém (@TOP09cz ) : Využívat všechny výhody EU, recipročně chápat spojence a uzavírat férové dohody. Hlas rozumu : Brát všechny výhody, nic nedávat a rozbít každou dohodu. Tak jo...“ posteskl si na závěr Kalousek.

„Vždy po takové výměně názorů si říkám, proč ČSSD a TOP 09 nepostaví společnou eurokandidátku. Třeba v čele s panem Prouzou. Voliči by to měli hned jednodušší. Vždyť evropský program obou partají je na 100% totožný...“ ukončil debatu Zahradil.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 11:20 Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama