Aktivisté Jsme fér žádají manželství pro gaye, na poslance šli přes cukroví

Linecké pečivo ve tvaru zlomeného srdce předávali dnes ráno před Sněmovnou poslancům aktivisté a aktivistky z iniciativy Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny. Koláčkem s červenou polevou vyzývali zákonodárce, aby se vrátili k novele občanského zákoníku, která má umožnit uzavřít tradiční svazek i gayům a lesbickým ženám. Dolní komora předlohu začala projednávat loni v listopadu. Neukončila ale ani úvodní kolo debaty.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň různých klubů v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou souhlasila první Babišova vláda.

Současně Sněmovna začala projednávat i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě. K němu se hlásí 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina. Poslanec ANO Patrik Nacher oznámil, že chystá třetí návrh, a to novelu o registrovaném partnerství se srovnáním práv a povinností partnerů a manželů.

Skupinky aktivistek a aktivistů ráno čekaly u vchodů do dolní komory a dávaly poslancům a poslankyním zlomená linecká srdíčka s červenou polevou a výzvou s žádostí o propuštění novely zákoníku do dalšího projednávání. "Vaše odmítání nám láme srdce," stálo ve výzvě u koláčku.

Podle aktivistky Anety Ečekové Maršálové je důležité poslancům téma připomínat. "Týká se to řady lidí. Navíc když už se jednání jednou otevře, mělo by také pokračovat. Po dlouhé době se budou zas argumenty opakovat, všichni budou zas mluvit o tom samém, debata se nezvládne za jeden den. V práci po poradě také vše nezahodíte," řekla Ečeková Maršálová.

Někteří poslanci a poslankyně si linecké srdíčko vzali s úsměvem, jiní odmítli. "Nejvíc mě baví odpovědi: Je to takové složitější. Pan Jurečka (místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka) řekl: My vás nepotěšíme. Další poslanec odpověděl, že už má zlomené srdce z domova," popsala Veronika Dočkalová.

Iniciativa Jsme fér vznikla před dvěma lety. Zahájila stejnojmennou kampaň na podporu manželství pro všechny. Její součástí byla i petice, kterou podepsalo na 70.350 lidí. Svou podpisovou akci měli i zastánci tradiční rodiny. K oběma peticím se loni v říjnu konalo v dolní komoře veřejné slyšení. Vystoupili zástupci obou táborů.

Řada politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, odmítá. Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 13 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se společnost vyvíjí a podle toho se modernizují i jiné zákony.

Podle výsledků loňského průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. V podobném průzkumu z roku 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo 68 procent dotázaných. Rostoucí podporu ukazují i další výzkumy.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šašek Hašek, šašek Babiš. Kalousek se naštval kvůli zdanění restitucí,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Poslanci definitivně přehlasovali Senát a rozhodli, že církve mají od příštího roku platit daň z…

loading...

Zastupitelé Prahy 4 svrhli vedení, novou starostkou je Michalcová

24.04.2019 22:56 Praha 4 má ode dneška nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali…

Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se…

24.04.2019 18:45 Aktualizováno Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu…

Babiš se sešel se šéfem slovinské Národní rady, jednali o migraci

24.04.2019 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda slovinské Národní rady Alojz Kovšca dnes v Praze hovořili o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama