Zeman to nezvládl, my ano, zaradoval se pirátský poslanec. Pak se ale ozval Kalousek a bylo dusno

V zákoně je sice už od roku 1995 stanovenou, že za dvě neomluvené absence přijdou poslanci v příštím měsíci o polovinu platu, za čtyři neomluvené absence dokonce o plat celý. Až doteď to ovšem nikdo nehlídal. Změnilo se to teď, na poslance bude nově dohlížet organizační výbor Sněmovny. Dolní komora tuto úpravu schválila téměř jednomyslně. Piráti se radují, protože to koresponduje s jejich programem, Miroslav Kalousek už ale tak optimistický není.

Přidejte svůj názor 129 komentářů

Miroslav Kalousek na sněmu strany TOP 09 (25.11.2017).

Pro návrh se vyslovilo 136 ze 170 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, někteří poslanci se nicméně zdrželi. „Neomluvené absence ve Sněmovně = menší nebo žádný plat v dalším měsíci. Ačkoliv je tohle pravidlo v zákoně již od roku 1995, nikdo absence poslanců doteď nekontroloval. Sněmovna ale přijala návrh našeho poslance Jakuba Michálka, který ke sledování absencí poslanců pověřuje organizační výbor Sněmovny. Poslanci se tak konečně budou muset řádně omlouvat nebo budou přicházet o své platy. Pustili jste nás na ně a my plníme své sliby,“ vzkázal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Sám Michálek k tomu pak dodal: „O to se dosud marně pokusili Miroslava Němcová a Miloš Zeman. Nyní se tomu začne věnovat organizační výbor. Po roce můžeme vyhodnotit, zda to má pozitivní efekt na účast.“

Radost z přijetí návrh má i další Pirát. „Schváleno, nejde o ty peníze, ale o odbourávání papaláškých výhod, které poslanci mají proti běžným pracujícím. A prej že nic neprosadíme, Miloš Zeman a Miroslava Němcová to nezvládli, Piráti ano,“ zaradoval se na twitteru poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Jeho radost ale obratem zchladil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Dokázali jste to! Hlavní problém, kterému naše vlast čelí, je zdolán. Konečně se nemocní uzdraví, růže rozkvetou a ptáci začnou zpívat... No a společně si za rok řekneme, co se fakticky změnilo..." ironicky poznamenal Kalousek. 

Ferjenčík se tím ale nenechal jen tak rozhodit. „Tak pravil Miroslav Kalousek, který na toto hlasování do sněmovny nedorazil,“ rýpnul si do poslance Pirát.

„Kvalita našich politiků není jejich problém, ale chyba voličů,“ upozornil v té souvislosti někdejší premiér Mirek Topolánek. „V demokracii vědí průměrní voliči přesně, co chtějí a zaslouží si, aby to tvrdě a nemilosrdně dostali,“ dodal.

Vstupte do diskuze (129)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš bude v Izraeli jednat s Netanjahuem, summit V4 se nekoná

18.02.2019 14:08 Premiér Andrej Babiš dnes večer odlétá do Izraele, kde ho čeká bilaterální jednání s jeho…

Který úřad by měl řešit Babišovu kauzu? Jermanová se návrhu STAN vysmála

18.02.2019 13:54 Kauzou možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by se podle hnutí STAN mohli místo…

První projekce výsledků eurovoleb: Koho Češi vyšlou do Bruselu a kdo…

18.02.2019 12:44 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by po květnových volbách mohlo v novém europarlamentu získat osm…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama