Totální arogance, absurdita, cucáte si informace z prstu. Opozice se zlobí kvůli novele o EET

Poslanci dnes na osmý pokus dokončili první čtení novely zákona o evidenci tržeb (EET), kterou předložila vláda Andreje Babiše (ANO). Návrh se tím posunul do druhého čtení. Opozice se k předloze stavěla od počátku kriticky, návrh na zamítnutí předlohy, který vznesli Piráti a který podpořily i ODS a TOP 09 ale neprošel. Úspěšný nebyl ani návrh na vrácení předlohy vládě k dopracování, který přednesl poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Alena Schillerová
doporučujeme

Kritický je vůči návrhu například předseda ODS Petr Fiala. „V poslední době jsme od premiéra Babiše slyšeli řeči o pomoci živnostníkům, dnes jsme v PS při hlasování o další fázi EET viděli činy. Místo pomoci jen další kontroly a šikana. To je EET. To je politika vlády vůči živnostníkům v praxi,“ zlobí se Fiala.

Podobně to vidí i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Hnutí ANO a jeho vláda dnes v 1. čtení prohlasovaly další další vlny EET. Hnutí ANO může udělat klidně ještě 20 ideových konferencích, kde se bude na oko zastávat živnostníků. Je to jen marketing a je to směšné. Nejen dnes, ale dlouhodobě jde hnutí ANO proti zájmům živnostníků,“ uvedl poslanec.

„Fraška při hlasování o tom, jaké výbory mají projednat EET. Hospodářský výbor, který má na starosti podnikatelské prostředí, byl hlasy koaličních poslanců vyloučen. Přitom jejich argumentem pro rozšíření EET je údajné narovnání podnikatelského prostředí. Slova se míjí se skutky,“ přidal se jeho stranický kolega Vojtěch Munzar, který chtěl vládě návrh vrátit k dopracování.

„EET je symbolem nedůvěry a neúcty k živnostníkům, které chce ANO, ČSSD a KSČM permanentně kontrolovat a ještě je nechá kontrolu platit. Mediálně rádi mluví o tom, jak je chtějí podporovat, ale ve skutečnosti prosazují pouze restrikci s nepřiměřenými pokutami za banální chyby,“ dodal Munzar.

„Vláda dnes zkouší znovu protlačit další fázi EET. Ohání se u toho čísly vycucanými z prstu a vymýšlí absurdní "úlevy" typu papírové účtenky, které mají živnostníci vypisovat a pak nosit na finančák. Hlasovali jsme samozřejmě pro zamítnutí tohohle paskvilu,“ dodává místopředseda ODS Martin Kupka.

Nespokojené hlasy se ozývají i z TOP 09. „EET... zatímco stát bobtná, roste počet státních zaměstnanců a vláda rozhazuje peníze na slevy a dotace, tak se utahují šrouby těm, kteří se peníze snaží vydělat a po nikom nic nechtějí - živnostníkům a řemeslníkům. Mimochodem EET u neplátců DPH je ekonomický nesmysl,“ upozornil místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Taky máte pocit, že stát stává čím dál horším sluhou - a současně víc zlým pánem? Já ano. A na cestě je další zhoršení situace, vládní novela zákona o EET, která přináší další zpřísnění, dnes zamířila do druhého čtení,“ varuje poslankyně STAN Věra Kovářová.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš jmenovitě kritizoval také šéfku rezortu financí. „Ministryně Schillerová nejdříve nevystoupí v rozpravě, takže na její obhajobu EET už běžný poslanec nemůže reagovat. Zalže lidem o tom, že Ústavní soud 3. a 4. vlnu nezrušil. No a nakonec ANO, ČSSD a KSČM nepustí projednání ani do hospodářského výboru. Strach zakrytý arogancí,“ rýpnul si Bartoš.

„Neuvěřitelné, vládní koalice nepřikázala projednání EET ani hospodářskému výboru. Totální arogance,“ zlobí se Pirát Mikuláš Ferjenčík, který prezentoval analýzu, ze které vyplývá, že si vláda prezentována čísla výnosů z 1. a 2. vlny EET doslova “vycucala z prstu” 

Naopak Schillerová se netají tím, že je spokojená. „Poslanci na sedmý pokus propustili novelu EET do druhého čtení! Novela, kterou vláda schválila již v červnu 2018, přináší výrazné snížení DPH, nový zjednodušený režim evidence pro malé živnostníky a náběh zbývajících oborů podnikání,“ tvrdí ministryně.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama