Totální arogance, absurdita, cucáte si informace z prstu. Opozice se zlobí kvůli novele o EET

Poslanci dnes na osmý pokus dokončili první čtení novely zákona o evidenci tržeb (EET), kterou předložila vláda Andreje Babiše (ANO). Návrh se tím posunul do druhého čtení. Opozice se k předloze stavěla od počátku kriticky, návrh na zamítnutí předlohy, který vznesli Piráti a který podpořily i ODS a TOP 09 ale neprošel. Úspěšný nebyl ani návrh na vrácení předlohy vládě k dopracování, který přednesl poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Alena Schillerová
doporučujeme

Kritický je vůči návrhu například předseda ODS Petr Fiala. „V poslední době jsme od premiéra Babiše slyšeli řeči o pomoci živnostníkům, dnes jsme v PS při hlasování o další fázi EET viděli činy. Místo pomoci jen další kontroly a šikana. To je EET. To je politika vlády vůči živnostníkům v praxi,“ zlobí se Fiala.

Podobně to vidí i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Hnutí ANO a jeho vláda dnes v 1. čtení prohlasovaly další další vlny EET. Hnutí ANO může udělat klidně ještě 20 ideových konferencích, kde se bude na oko zastávat živnostníků. Je to jen marketing a je to směšné. Nejen dnes, ale dlouhodobě jde hnutí ANO proti zájmům živnostníků,“ uvedl poslanec.

„Fraška při hlasování o tom, jaké výbory mají projednat EET. Hospodářský výbor, který má na starosti podnikatelské prostředí, byl hlasy koaličních poslanců vyloučen. Přitom jejich argumentem pro rozšíření EET je údajné narovnání podnikatelského prostředí. Slova se míjí se skutky,“ přidal se jeho stranický kolega Vojtěch Munzar, který chtěl vládě návrh vrátit k dopracování.

„EET je symbolem nedůvěry a neúcty k živnostníkům, které chce ANO, ČSSD a KSČM permanentně kontrolovat a ještě je nechá kontrolu platit. Mediálně rádi mluví o tom, jak je chtějí podporovat, ale ve skutečnosti prosazují pouze restrikci s nepřiměřenými pokutami za banální chyby,“ dodal Munzar.

„Vláda dnes zkouší znovu protlačit další fázi EET. Ohání se u toho čísly vycucanými z prstu a vymýšlí absurdní "úlevy" typu papírové účtenky, které mají živnostníci vypisovat a pak nosit na finančák. Hlasovali jsme samozřejmě pro zamítnutí tohohle paskvilu,“ dodává místopředseda ODS Martin Kupka.

Nespokojené hlasy se ozývají i z TOP 09. „EET... zatímco stát bobtná, roste počet státních zaměstnanců a vláda rozhazuje peníze na slevy a dotace, tak se utahují šrouby těm, kteří se peníze snaží vydělat a po nikom nic nechtějí - živnostníkům a řemeslníkům. Mimochodem EET u neplátců DPH je ekonomický nesmysl,“ upozornil místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Taky máte pocit, že stát stává čím dál horším sluhou - a současně víc zlým pánem? Já ano. A na cestě je další zhoršení situace, vládní novela zákona o EET, která přináší další zpřísnění, dnes zamířila do druhého čtení,“ varuje poslankyně STAN Věra Kovářová.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš jmenovitě kritizoval také šéfku rezortu financí. „Ministryně Schillerová nejdříve nevystoupí v rozpravě, takže na její obhajobu EET už běžný poslanec nemůže reagovat. Zalže lidem o tom, že Ústavní soud 3. a 4. vlnu nezrušil. No a nakonec ANO, ČSSD a KSČM nepustí projednání ani do hospodářského výboru. Strach zakrytý arogancí,“ rýpnul si Bartoš.

„Neuvěřitelné, vládní koalice nepřikázala projednání EET ani hospodářskému výboru. Totální arogance,“ zlobí se Pirát Mikuláš Ferjenčík, který prezentoval analýzu, ze které vyplývá, že si vláda prezentována čísla výnosů z 1. a 2. vlny EET doslova “vycucala z prstu” 

Naopak Schillerová se netají tím, že je spokojená. „Poslanci na sedmý pokus propustili novelu EET do druhého čtení! Novela, kterou vláda schválila již v červnu 2018, přináší výrazné snížení DPH, nový zjednodušený režim evidence pro malé živnostníky a náběh zbývajících oborů podnikání,“ tvrdí ministryně.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrušínský se vysmál SPD: Hitlerovo a Pitomiovo Václavské náměstí, už se tu…

26.04.2019 13:35 Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský ostře odsoudil čtvrteční akci hnutí Svoboda a…

Babiš bude mít v úterý napilno, do funkce uvede všechny tři nové ministry

26.04.2019 13:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v úterý odpoledne stihnout uvést do úřadu všechny tři nové členy…

Exministryně Marksová zasedne v Radě ČTK, porazila kandidáta Pirátů

26.04.2019 12:59 Sněmovna zvolila do Rady České tiskové kanceláře bývalou ministryni práce a sociálních věcí za ČSSD…

Ruská propaganda píše o Česku: V Praze proti Bruselu protestovalo 25 tisíc…

26.04.2019 12:43 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se včera sešly stovky lidí,kteří se zúčastnily demonstrace sněmovního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama