Hnutí Hlas má dost podpisů k registraci. Šlo to rychleji, než jsem čekal, jásá Telička

Nové české politické hnutí Hlas má dostatek podpisů pro registraci u ministerstva vnitra. V rozhovoru poskytnutém českým novinářům ve Štrasburku to dnes řekl jeden ze zakladatelů hnutí, europoslanec Pavel Telička. Hnutí, na jehož vzniku se spolu s Teličkou podílel i europoslanec Petr Ježek, se nyní chystá sestavit kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Pavel Telička

"Protnuli jsme pásku," odpověděl Telička na dotaz, zda se již podařilo získat podpisy od dostatečného počtu podporovatelů. "Já musím říci, že ten sběr podpisů, jakkoli jsme ho zahájili relativně pozdě a musel být intenzivní, proběhl rychleji a tudíž intenzivněji než jsem očekával," uvedl europoslanec. Telička byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu za hnutí ANO. Stejně jako jeho kolega Petr Ježek se s ním ale později rozešel.

Podle zákona musí žadatel o registraci politické strany či hnutí předložit mimo jiné podpisy nejméně jednoho tisíce občanů. "Jsme výrazně nad tou hranicí, kterou předepisuje zákon," zdůraznil dnes místopředseda Evropského parlamentu Telička.

Volby do Evropského parlamentu, které se v Česku uskuteční 24. a 25. května, budou prvními, do kterých se chce hnutí Hlas zapojit. Po registraci chce uskupení, které Telička označil za liberální, začít pracovat na kandidátní listině. Za motivaci pro vznik hnutí označil europoslanec i situaci v České republice, kde podle něj dochází k "naleptávání základních principů liberální demokracie".

Telička před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO pro zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i českou politiku.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První projekce výsledků eurovoleb: Koho Češi vyšlou do Bruselu a kdo…

18.02.2019 12:44 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by po květnových volbách mohlo v novém europarlamentu získat osm…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Chceme, aby byl „český hlas" v Evropě slyšet. Zatím jen stojíme u fontánky…

18.02.2019 12:16 ROZHOVOR - Není patrně v České republice člověka jiného, než je on, který by se nebál mluvit nahlas…

Hrušínský se vysmál dění na sjezdu ANO: Tohle se Babišovi, Faltýnkovi a…

18.02.2019 11:17 Hnutí ANO si na víkendovém sjezdu volilo nové vedení. Překvapení se nekonalo, post předsedy obhájil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama