Exkluzivně: Soukup ani Telička se do europarlamentu nedostanou, volby Čechy téměř nezajímají

Hnutí List Jaromíra Soukupa, hnutí Hlas, které založil Pavel Telička spolu s europoslancem Petrem Ježkem, ani hnutí Evropa společně europoslance Jaromíra Štětiny v blížících se volbách nepřekonají hranici nutnou pro vstup do Evropského parlamentu. Všechny tři nové subjekty skončí pod požadovanými pěti procenty. Vyplývá to z průzkumu Phoenix research online, který si exkluzivně nechal vypracovat server EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 164 komentářů

Jaromír Soukup
doporučujeme

Uzavírací klauzule, tedy minimální počet hlasů, které musí strana získat, aby mohla být někam zvolena, je v Česku stejně jako v případě parlamentních voleb i u voleb evropských nastavena na pět procent. Na tuto hranici ale zatím žádný z nově vzniklých subjektů založených na známých jménech nedosahuje.

Z exkluzivního průzkumu pro EuroZprávy.cz vyplynulo, že nejblíže má k branám Evropského parlamentu hnutí Hlas, které by v současnosti volilo 4,8 % oprávněných voličů. Na paty mu šlape List Jaromíra Soukupa, který by v případě kandidatury obdržel 4,7 % hlasů. Naopak zcela propadlo hnutí Evropa společně, které by od voličů získalo jen 1,1 % hlasů. Zbylých 89 % voličů by ani jeden ze subjektů nevolilo.

"Šance Teličky a Soukupa nejsou vyloučené, ale budou muset zmobilizovat své voliče na základě emocí a témat. Výhled 5 % pro pana Soukupa po několika týdnech zájmu a vlastnictví mediální skupiny je otevřený. Šanci má, ale bojuje s tradiční pasivitou cílových skupin voličů u evropských voleb. Reakce na aktivitu pana Teličky je vyšší a úspěšnější, když přihlédneme k tomu, že se o Hlasu mluví zatím jen týden. Úspěch pana Štětiny je spíše mizivý, trpí velkou neznalostí u voličů, kteří zvažují svou účast u voleb," uvedl k průzkumu politolog Jan Kubáček.

Dodal,že Telička a Soukup šance mají, jejich jména jsou známá, ale budou bojovat s nízkou účastí voličů a velmi malým zájmem veřejnosti o evropské volby. "Soukupovi nepomáhá skepse a nezájem jeho potencionálních voličů o eurovolby (mají dojem, že nic nezmění a volby se obejdou bez nich), Teličkovi zase neprospívá roztříštěnost středopravicové scény a nechuť voličů tříštit svůj hlas a oslabovat tím svůj hlas, tito voliči by spíše ocenili slučování a spolupráci než další dělení," dodal pro EuroZprávy.cz Kubáček.

A zájem veřejnosti o volby je opravdu nízký. Jak vyplývá z průzkumu pro EuroZprávy.cz, celých 97 % voličů neví, kolik poslanců po volbách zasedne v Evropském parlamentu. Pouze 3 % vědí, že Česko má v europarlamentu 21 křesel.

Většina voličů se ale k volbám ani nechystá. Průzkum ukázal, že pouze 9 % lidí je napevno rozhodnuto jít k volbám, dalších 10 % se k účasti spíše přiklání. 21 % voličů neví, jestli půjdou volit, a 39 % voličů zvolilo možnost, že spíše volit nepůjdou. O neúčasti je napevno rozhodnuto 21 % voličů.

"Ukazuje se, že účast u eurovoleb nevybočí z minulých voleb před 5 roky (18%) a bude se pohybovat v rozmezí 20 - 22 procent voličů. Voliči se budou rozhodovat podle klíčových jmen několika známých europoslanců, neznalost jmen je drtivá," uvedl pro EuroZprávy.cz Kubáček.

Zajímavé je, že stejný počet lidí, kteří k volbám nepůjdou, se domnívá, že Česko v Evropské unii stejně není slyšet (21 %). Dalších 11 % se přiklání k variantě spíše ne a 56 % voličů neví, jestli se Česká republika umí na poli europarlamentu prosadit. Možnosti určitě ano a spíše ano pak zvolilo shodně po šesti procentech voličů.

Na ty voliče, kteří k volbám půjdou, však nebude mít předvolební kampaň takový vliv, jak by se očekávalo. V tom ostatně průzkum potvrzuje výše zmíněná Kubáčkova slova. Celých 26 % voličů se totiž bude rozhodovat podle známého jména. Dalších 8 % podle politické příslušnosti a po sedmi procentech se rozhodne na základě mediálních výstupů či kampaně kandidátů. Nadpoloviční většina voličů si ale podle exkluzivního průzkumu pro EuroZprávy.cz není jistá, podle čeho vlastně svého kandidáta vyberou.

Volby do Evropského parlamentu se budou konat od 23. do 26. května 2019. V České republice proběhnou ve dnech 24. a 25. května 2019. Exkluzivní průzkum pro EuroZprávy.cz, který mapoval šance nově vzniklých uskupení a postoj Čechů k volbám, proběhl ve dnech 8. - 16. 2. 2019 na vzorku 1018 respondentů z celé republiky. 

Loading...
Vstupte do diskuze (164)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se obírají na důchodech? Babiš chystá zásadní změny

17.02.2020 22:02 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se na sociální síti opět věnoval novinkám, které přinesl uplynulý týden.…

Milion chvilek pod palbou kritiky. Měl mé sympatie, ale teď udělal chybu,…

17.02.2020 21:34 Aktualizováno Bývalý ministr zahraničí a analytik Alexandr Vondra se vymezil proti spolku Milion chvilek. Ačkoliv…

Poslanci dostali varování z amerického velvyslanectví. Jde o digitální daň

17.02.2020 20:56 Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké…

Manžel hejtmanky dál jezdí jejím služebním autem? Jermanová se ohradila

17.02.2020 17:21 Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) má podle serveru SeznamZprávy.cz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama