Nižší schodek rozpočtu? Babiš kroutí hlavou nad požadavkem KSČM, toto jim vzkázal

Před snížením deficitu státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun, jak minulý týden požádala KSČM, chce dát premiér Andrej Babiš (ANO) přednost investicím. Podle něj pomohou udržet ekonomický růst. Novinářům to řekl před dnešní schůzkou s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Toto téma premiér považuje pro dnešní jednání za klíčové. Komunisté, kteří podporují Babišův menšinový kabinet, chtějí jednat i o svých výhradách k některým resortům či legislativním plánu na další období.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Je to zvláštní, že levicová strana chce snižovat rozpočet, je to novum, ale proč ne. Myslím, že to není dobře, protože potřebujeme peníze na investice," řekl Babiš. Doplnil, že ekonomika nyní zpomaluje růst, který byl tažen spotřebou a exportem.

"Investice jsou náhradní program na to, abychom růst udrželi a v něm pokračovali," řekl. Připomněl, že původně návrh státního rozpočtu na příští rok počítal se schodkem 50 milionů korun, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale rozhodla o jeho snížení na 40 miliard Kč.

Filip v pátek uvedl, že pokud nebude požadavek KSČM na 30miliardový deficit rozpočtu splněn, hrozí, že komunisté nepodpoří návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. "To je požadavek, který povede poslanecký klub a kterým bude vázána předsedkyně rozpočtového výboru, aby to projednávala," řekl Filip. Nesmí se podle něj ale šetřit na růstu mezd, sociálních dávek, důchodů a investicích. Vláda má ušetřit na provozních nákladech ministerstev.

Schillerová už ministrům zadala, aby ve svých resortech hledali úspory, podle Babiše ale asi sami s ráznými úsporami nepřijdou. Ministryně také avizovala desetiprocentní snížení počtu míst ve státní sféře, propouštění by se ale nemělo dotknout například školství či bezpečnostních složek.

Ministerstvo financí už při schvalování rozpočtu na letošní rok se schodkem 40 miliard korun uvedlo, že i v letech 2020 a 2021 plánuje stejný schodek. Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 50 miliard korun, nakonec skončil s přebytkem 2,9 miliardy korun.

Podle střednědobých výdajových rámců pro rok 2020 a 2021, které schválila Sněmovna loni v prosinci, by výdaje státního rozpočtu měly činit 1471,3 miliardy korun. Celkové maximální výdaje rozpočtu a státních fondů přitom v dokumentu stanovilo MF příští rok na 1604 miliard korun. Letos jsou stanoveny na 1583 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 10:25 Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

V USA se pustili do Babiše: Je to bývalý podnikatel se znepokojivě…

16.07.2019 09:50 Americký deník The New York Times se v uplynulých týdnech zabýval ve svých článcích mimo jiné…

Nechá na sobě ČSSD štípat dříví? Dienstbier se ostře pustil do vlastní…

16.07.2019 09:15 Předsednictvo ČSSD v pondělí se rozhodla setrvat ve vládě. Trvá však na odvolání dosavadního…

Vrtošivý Zeman. Před ČSSD jsou jen špatné varianty, soudí tisk

16.07.2019 08:19 Sociální demokraté na pondělním jednání svého předsednictva rozhodovali o další účasti ve vládě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama