Drahoš se naštval na vládu a komunisty: Poslal jim tvrdý vzkaz

Senátor Jiří Drahoš a lidovecký politik Daniel Herman dnes připomínají dvě různá výročí spjatá s komunisty. Někdejší prezidentský kandidát v té souvislosti kritizuje dnešní KSČM i vládu hnutí ANO a ČSSD, která vznikla právě díky hlasům komunistů.

Přidejte svůj názor 243 komentářů

Klement Gottwald
doporučujeme

„Před devadesáti lety skončil V. sjezd KSČ, kde se komunisté domluvili, jak zakroutit demokratům krkem,“ připomněl na twitteru senátor Jiří Drahoš dnešní výročí.

V. sjezd Komunistické strany Československa se konal v únoru 1929 v holešovické Domovině. Přinesl radikalizaci (dobovou terminologií „bolševizaci“) strany, vedení se zmocnili tzv. „karlínští kluci“ v čele s Klementem Gottwaldem.

Z KSČ tehdy sice odešla většina zakládajících členů, přesto strana získala v následných říjnových parlamentních volbách 753 220 hlasů a skončila celkově čtvrtá s 30 mandáty. Svou pozici co do počtu mandátů si podržela i ve volbách v roce 1935, kdy pro ni hlasovalo 849 495 voličů.

„Dnešní soudruzi se sice snaží vypadat pragmaticky, ale mnozí by rádi pokračovali v Gottwaldově odkazu. Na rozdíl od časů první republiky se od nich současná vláda nechá vydírat,“ kritizuje nejen vládu, ale i KSČM Drahoš.

Na jinou událost spojenou s komunisty, dnes zavzpomínal i někdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Politická krize r. 1948 pokračuje. 23. 2. jsou vyzbrojovány tzv. Lidové milice. O jejich vzniku rozhodl ÚV KSČ o 2 dny dříve. Jejich vznik a existence nebyly nikdy upraveny žádným zákonem. MV vydává rozkaz k represím proti demokrat. stranám. Je zastavena dodávka papíru tiskárnám,“ připomíná, co se dělo před 71 lety.

Loading...
Vstupte do diskuze (243)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

24.01.2020 12:37 Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už…

Žádná trafika. Kremlík nebude náměstkem, otočil Babiš

24.01.2020 11:09 Aktualizováno Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nebude na ministerstvu náměstkem. Po uvedení…

Předražená zakázka na systém dávek? Babiš si podal Maláčovou

24.01.2020 10:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek ministerstva…

Havlíček se stal dvojitým ministrem, ode dneška řídí průmysl i dopravu

24.01.2020 08:58 Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama