Politici varují: Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Hlavní chybou byla lhostejnost

Po celém Česku se dnes konají akce, které připomenou 71. výročí komunistického puče v tehdejším Československu. Na dění února 1948 také vzpomínají čeští politici, kteří varují před opakováním minulosti.

Přidejte svůj názor 145 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/
doporučujeme

„25. únor 1948 nebyl bleskem z čistého nebe. Byl výsledkem několikatého procesu, kdy si lidé nechali líbit postupné ohýbání demokratických zásad, omezování svobody a koncentraci moci. Až přišli o svobodu zcela a zavládla zvůle. Hlavní chybou byla lhostejnost. Neopakujme ji,“ apeluje na Čechy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Výročí připomněl i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Dnes je tomu 71 let. Nesmíme zapomenout. 25. únor 1948,“ burcuje. „200 tisíc politických vězňů, 250 popravených 4500 mrtvých za mřížemi, 280 zabitých na hranicích, zničení životů statisíců lidí, zlikvidování hospodářství rozvinuté země,…“ vypočítává politik následky komunistického vládnutí.

„Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Komunistické zločiny páchali Češi na Češích. Snad žádný jiný režim nedokázal zlikvidovat elitu vlastního národa jako komunismus. Následky pociťujeme dodnes. #25únor #KomunismusBolíDodnes,“ uvedl na twitteru místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

Zavzpomínal i předseda ODS. „25. únor, smutné výročí komunistického puče, nezapomínejme! Komunisté během své brutální vlády lidi pronásledovali, omezovali a likvidovali. Dnes, po 30 letech svobody, jsou opět součástí vlády. Mohou rozhodovat o zásadních věcech, k minulosti se hrdě hlásí. Je to nebezpečné,“ říká Petr Fiala.

„Vítězný únor znamenal tresty smrti a represe. Nezapomínejte, čeho jsou komunisté schopní,“ žádá občany senátor Pavel Fischer.

Své si k výročí řekly i další postavy veřejného života. „25. 2. 48 Tak za to prý mohl (jak tu čteme): Beneš, Moskva, lhostejnost demokratů, Gottwald, KSČ. Tak já mám jiný názor: Za 40 let v otroctví nejvíce mohli ti, kteří komunisty volili, kteří jim uvěřili, kteří je podporovali, kteří ignorovali jejich svinstva, kteří odmítli svobodu,“ vzkázal režisér a komunální politik Jan Hřebejk.

„Komunisti volby v r. 1946 vyhráli obrovskou lží (za asistence Moskvy). Nikde v jejich programu nebyly vraždy, kriminály, krádeže majetku vč.úspor, likvidace církví, mezinárodní izolace atd. Dívejme se na únor 48 i touto optikou,“ vyzývá expremiér Mirek Topolánek.

„7 tisíc zemřelých ve věznicích, 230 tisíc politických rozsudků, 248 popravených, 5 tisíc vystěhovaných sedláků, statisíce vyhozených ze zaměstnání, z bytů, ze studií, stovky zastřelených na hranicích,250 tisíc lidí v exilu. J. Toufar (25.2.1950), J. Zajíc (25.2.1969). Únor ´48 varuje!“ píše na sociálních sítích lidovec a někdejší ministr kultury Daniel Herman.

Loading...
Vstupte do diskuze (145)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Lidovci si na sjezdu zvolili nové vedení

25.01.2020 22:35 KDU-ČSL si na dnešním mimořádnem sjezdu zvolila nové vedení. Předsedou strany se stal jednoznačně…

Zelení si zvolili nové vedení. Poprvé mají v čele předsednické duo

25.01.2020 19:28 Aktualizováno Strana zelených si dnes na sjezdu v Ústí nad Labem zvolila poprvé dvojici spolupředsedů - muže a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 18:53 Aktualizováno Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama