Amnézie premiéra Babiše? Jednoduše nebude líp

Komentář Radima Červenky - Trpí Andrej Babiš amnézií, když tvrdí, že sdělil rozpočet 2018, přestože ministerstvo financí ovládala jeho pravá ruka Alena Schillerová? Nikoliv, pouze prezentuje politickou rétoriku typickou pro hnutí ANO.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Andrej Babiš s celým týmem. Povolební štáb hnutí ANO
doporučujeme

Nové příjmy do státní poklady z lepšího výběru daní nebo nalezené miliardy, které se v rozpočtu válely jenom tak nebo rozpočet s plánovaným schodkem mávnutím kouzelného proutku skončí v přebytku. Andrej Babiš do politiky nepřinesl jen agresivní politicky marketing se surikatami, ale i řadu fint jak zahýbat se státní kasou, na které doposud nikdo ani nepomyslel. Rozpočtové manévry patří do výkladní skříně politické argumentace současného premiéra. Hnutí ANO pod přímý vedením Andreje Babiše ovládá ministerstvo financí od roku 2014. Andrej Babiš, ale přišel s pozoruhodným komentářem. Rozpočet z roku 2018 není náš rozpočet. I když to vypadá na první pohled jako absolutní nesmysl, jedná se o typický projev politiky představované hnutím ANO.

Vládnout, neboli spravovat stát, není nic jednoduchého. Možná někomu toto konstatování připadá jako banální, ale ve zkratkovité době na něj řada lidí zcela zapomnělo. Nikdy se totiž nejde zavděčit všem. Najít proto vhodný politický kompromis je opravdové umění. Jenže složité věci se špatně vysvětlují, obzvláště v době zkratkovitých tweetů a videoklipů. Marketingové oddělení hnutí ANO dobře ví, že dnes se politika nejlépe prodá právě s touto jednoduchostí. Nabízejí tak svým voličům prostá řešení na všechny problémy, alespoň tedy v rétorické rovině, v praxi jsme toho příliš ještě nespatřili. Nezodpovězena nadále zůstává otázka, když je v politice vše tak jednoduché, proč už tyto banality nevyřešily předchozí generace?

Posledním projevem politiky jednoduchosti je výmluva, že ten rozpočet není náš. Přesně tímto způsobem se vymlouvají malé děti, svedou vinu na někoho jiného. Je to nejjednodušší řešení. Těsně před posledními československými volbami v roce 1992 Václav Havel varoval před politiky, kteří jednoduše vyřeší všechny problémy za voliče a dnes jsme se této politiky dočkali v nejčistší podobě.

Babišova dětinské výmluva že rozpočet, který připravilo jím ovládané ministerstvo financí není jeho, protože ho schválil parlament a vláda, kde zasedají i jiní ministři než z hnutí ANO, je tou nejprostší výmluvou, navíc ignorující zásadní principy českého parlamentarismu. Kupodivu ji premiér nedoplnil svou nejoblíbenější frází k vykrucovaní "já to nechápu!" V jednoduchosti je krása, která imponuje stále početným voličům hnutí ANO, alespoň podle posledních průzkumů. Otázkou je, jestli pro složité otázky měnícího se světa, je politika výmluv na úrovni žáka prvního stupně základní školy tím nejlepším řešením.

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzrostou Čechům daně? O Moravce se střetl Dolejš s Bartošem

20.10.2019 13:59 Daňový balíček, který zvyšuje zdanění alkoholu nebo tabáku, je reálné schválit tak, aby začal…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 12:16 Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

20.10.2019 09:26 Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica…

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama