Návrh nového stavebního zákona? Lidovci spustili povyk, prý ohrožuje práva vlastníků

Návrh nového stavebního zákona je nekoncepční. Tím, že ho připravovala Hospodářská komora ČR, nahrává jednoznačně investorům a nezohledňuje například ochranu životního prostředí nebo památek. Na setkání s novináři to dnes uvedl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jak sdělil ČTK mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro, komora byla zřízena právě pro tyto účely.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Marian Jurečka (KDU-ČSL)
doporučujeme

Podle lidovců jsou některé body nového zákona v rozporu se správním právem. Za chybu považují plánované snížení kompetencí starostů nebo fikci souhlasu, kdy se má nečinnost úřadu do 30 dní považovat za souhlasné stanovisko.

"Jsme určitě pro zrychlení stavebního řízení a snížení byrokracie. Ale mám velký problém s tím, že věcný záměr nedokáže udělat ministerstvo, ale nechá si udělat subdodávku u Hospodářské komory ČR, která není objektivní a ani vyvážená. Chybí tomu koncepce na základě důsledné analýzy. Mohou být ohroženy stavby samotné, ale i práva vlastníků," řekl Jurečka.

Podle Dira zřídili politici Hospodářskou komoru ČR právě kvůli tomu, aby byla odborným partnerem státu a poskytovala kvalitní oponenturu legislativy mající vliv na podnikatelské prostředí a tuzemské hospodářství. "Hospodářská komora zastřešuje podnikatele, svazy, asociace, klastry a řemeslné cechy ze všech odborných dotčených odvětví a její jedinečné odborné know how není dostupné v žádné jiné organizaci státní ani soukromé. Navíc není neobvyklé, že stát na odborné úrovni spolupracuje se soukromým sektorem, stejně tak vznikl například i současný občanský zákoník," uvedl Diro.

Také podle České komory architektů (ČKA) je pozice hospodářské komory při legislativních změnách výhodná. "Do přípravného procesu vstupuje se širokým týmem zkušených zpracovatelů, oproštěných od zažitých vazeb, rutiny a stereotypů. V textu věcného záměru spatřujeme ovšem určité rezervy, spojené s menšími praktickými zkušenostmi zpracovatelů v oblasti územního plánování, navrhování a povolování staveb," uvádí se v prohlášení ČKA.

Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit tzv. fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) odeslalo MMR na konci ledna věcný záměr zákona do připomínkového řízení. Jednotlivá ministerstva a úřady mají na připomínky čas do konce února. "Věcný záměr by měl být poté odeslán v březnu na vládu. Následné paragrafové znění v prosinci dostane Sněmovna. S platností nového zákona počítáme již od ledna 2021," sdělila Dostálová ČTK.

Podle posledních údajů Světové banky je Česko v délce povolování staveb na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí. Podle Jurečky ovšem není problém pouze v legislativě, ale také v kvalitě a malé odvaze úředníků. "Jsou kraje, kde je stavební řízení rychlé už dnes. Jsou to například Pardubický nebo Moravskoslezský kraj," doplnil Jurečka.

Za velký problém považuje navrhovanou fikci souhlasu. Podle něj otevírá prostor pro korupci, když se úředník například "náhodou" zapomene podívat do datové schránky, aby pomohl prosadit nějaký kontroverzní projekt. Podle Dira návrh předpokládá, že u fikce souhlasu bude vždy vydáno rozhodnutí s odůvodněním. "Rovněž předpokládáme, že závazná stanoviska budou včleněna do rozhodnutí. Zajistíme tak, aby orgány plnily zákonné lhůty," doplnil Diro.

Podle poslance KDU-ČSL Jana Čižinského by stačilo dodržovat stanovené lhůty a digitalizovat veřejnou správu. "Když se budou dodržovat lhůty, délka řízení bude 240 dní. To je pro investora přijatelné," uvedl dále Čižinský.

Pokud jde o možnost vyjadřování dotčených orgánů, podle něj by bylo dobré rozdělit důležité a méně důležité zájmy. "Je možné omezit vyjadřování například u kabelů nebo sítí. Když se nějaký kabel překopne, tak to není nic, co by se nedalo opravit. Ale určitě to není možné aplikovat na hasiče, hygienu, ochranu životního prostředí nebo památek," dodal Čižinský.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman nechce, aby Zimola založil novou stranu

14.11.2019 21:40 Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála…

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Automatické metro a odchod od operátora za dva dny. Zeman podepsal nové…

14.11.2019 18:13 Provoz metra bude možný i bez strojvůdců. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal drážní novelu…

O kolik se zvýší minimální mzda? Do sporu se vložil prezident Zeman

14.11.2019 16:49 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení minimální mzdy alespoň na 15.000 korun. Po dnešní schůzce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama