Petříček promluvil o kauze řidiče Jiřího Sagana: Nemůžeme dosáhnout jeho osvobození

Francouzská soud na konci ledna zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu iráckých migrantů. Sagan od počátku tvrdí, že o migrantech ve svém kamionu nevěděl. Iráčané mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ale hájí, že jeho úřad dělá v kauze vše, co je v jeho silách.

Jiří Sagan
doporučujeme

Petříček vzhledem k informacím, které o kauze Jiřího Sagana, kolují, podle svých slov považuje za důležité se k věci obsáhleji vyjádřit. „Měl jsem na toto téma poslední dobou hodně schůzek, čelil jsem řadě dotazů a po vysvětlení celé kauzy v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny nás poslanci tohoto výboru jednomyslně podpořili. V podobných případech obvykle nepomáhá medializace kroků ministerstva zahraničí, ale některé věci je potřeba uvést na pravou míru,“ vysvětluje Petříček, proč své prohlášení zveřejnil.

Zdůrazňuje především to, že jeho rezort při samotném justičním jednání nemá příliš velké manévrovací možnosti. „Konzulát zajistí překladatele a nabídne seznam dostupných právníků pro danou věc. Ovšem nemůže už například platit právní pomoc za české občany, při množství nejrůznějších sporů našich občanů v zahraničí by to ani nebylo technicky možné,“ uvádí šéf české diplomacie.

I proto prý chápe založení sbírky na právní služby pro českého řidiče. „Chci jasně říci, že mi jeho osud není lhostejný. Sám preferuji dlouhodobější řešení, proto se do konce týdne spojím s panem europoslancem Tomášem Zdechovským a budu se s ním snažit najít nějaký způsob, jak pomoci řadě českých občanů v nouzi, kterým chybějí peníze na právníka. Nelze to řešit ze státního rozpočtu, ale určitě je možné zorganizovat dlouhodobou pomoc mimo rozpočet,“ myslí si ministr zahraničí.

Petříček také poukazuje na to, že se v celé věci angažoval i dříve. „Pozval jsem například 6. února 2019 na schůzku v Černínském paláci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a francouzského velvyslance Rolanda Galharaguea. Na schůzce jsme dostali informace, na jejichž základě nemá česká strana důvody pochybovat o celém procesu u nezávislého francouzského soudu. Na schůzce jsme zopakovali, že pokud by odsouzený řidič byl rezidentem ČR (nyní je rezidentem ve Španělsku) a požádal o vydání k výkonu trestu v ČR, tak maximálně pomůžeme. O den později jsem pozval europoslance Tomáše Zdechovského a seznámil jsem ho s tím, jak MZV postupuje a jaké jsou dostupné informace k případu. S Tomášem Zdechovským se domluvili na spolupráci při kontaktu s rodinou a jednali o problémech českých řidičů,“ popisuje svoje kroky sociálnědemokratický politik.

Ministerstvo zahraničních věcí podle něj případ ve Francii od počátku sleduje a dlouhodobě poskytujeme pomoc prostřednictvím konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Paříži. „Konzulární pomoc zahrnuje návštěvy, podávání informací o získání právní pomoci či zprostředkování kontaktu s rodinou. Děje se tak podle pokynů zadrženého řidiče. Kromě toho je české velvyslanectví v pravidelném kontaktu s vězeňskou kurátorkou a odsouzenému se snaží pomoci i nad rámec standardní asistence. Detaily by musel sdělit sám Jiří Sagan,“ vysvětluje Petříček.

České orgány ale podle něj nemohou v tomto případě nijak zasahovat do trestního řízení a ovlivňovat rozhodnutí o vině a trestu. „Ke skutku došlo na území Francie, tato pravomoc náleží pouze francouzským orgánům, stejně jako české orgány činné v trestním řízení jsou odpovědné za řízení a rozhodnutí u skutků spáchaných občany jiných zemí na českém území. Vše se řídí přísnými standardy vycházejícími z řady úmluv judikatur na evropské i celosvětové úrovni. Můžeme poskytnout výše uvedenou podporu, ale nemůžeme "dosáhnout osvobození" kohokoliv. Neděje se tak ani v jiných případech v zemích s odlišnou právní kulturou, všude je nutné počkat na vynesení rozsudku a pak se snažit o zmírnění podmínek, případně o možnost odpykání trestu v České republice,“ dodal Petříček s tím, že se bude snažit maximálně zmírnit dopady podobných případů pro všechny české občany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zastavit nezákonné exekuce? Jsou jich desítky tisíc, soudy postupují…

03.08.2020 15:33 Do konce roku by mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat pro soudy doporučené postupy…

V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

03.08.2020 13:30 V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní…

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT, na magistrátu vlaje duhová…

03.08.2020 11:00 Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu…

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

03.08.2020 10:42 Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama