Stát přestane platit pojištění za děti či seniory? Je to blbost, jen zuřivě shání peníze, zlobí se na vládu opozice

ANKETA - Ministerstva financí a zdravotnictví zahájili debatu o velké reformě daní. Mohlo by dojít ke zrušení superhrubé mzdy, čímž by došlo k výraznému snížení daní, Na druhé straně by ale stát mohl přestat platit za své pojištěnce, takže by se zvedlo zdravotní pojištění.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Platby za státní pojištěnce, tedy děti, nezaměstnané nebo důchodce, by do budoucna už nemusel platit stát. I to je jeden z bodů o kterém jedná ministryně financí Alena Schillerová s Vojtěchem. Výpadek by vykryl růst zdravotního pojištění zaměstnanců a firem. Bližší detaily ovšem rezorty zatím nezveřejnili.

Částka, kterou stát pojišťovnám za děti, důchodce nebo nezaměstnané, platí, už řadu let roste. V roce 2015 poslal stát pojišťovnám 60 miliard, letos už to má být více než 73 miliard korun.

Opozici se ale tento plán příliš nelíbí. „Tento krok je jen hrou, která je však nebezpečná, protože může ohrozit dostupnost zdravotní péče,“ uvedla v reakci pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek je také velmi kritický. V reakci na náš dotaz odkázal na svůj twitter, kde píše: „Tento návrh pokládám za zcestný. Státních pojištěnců je 60% občanů. Když za ně stát přestane pojistné platit, logicky už to nebudou pojištěnci. Navíc není fér nutit 4 miliony občanů, aby hradili zdr.péči nejen sobě, ale dalším 6 milionům.“

„Do státního rozpočtu přispívají všichni nepřímými daněmi. Takhle by 6 milionů nepřispívalo nic a platily by to jenom ty 4 miliony. Smysl by dával opačný trend - snížit zdr. pojištění a zvýšit platbu za pojištěnce. Bylo by to férovější,“ dodává Kalousek.

„Plány ministrů jsou zvrácené - chtějí, aby za 60 % obyvatel (státní pojištěnci jako jsou děti, důchodci a nezaměstnaní) platilo zdravotní pojištění zbývajících 40 % lidi, tedy pracující. Mnohem větší smysl dává učinit platbu spravedlivější než je dnes - pracujícím o něco snížit odvody na zdravotní pojištění a navýšit platbu za státní pojištěnce,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nekompromisní je i poslanec ODS Marek Benda. „Pardon, věcně je to blbost,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

„To ve skutečnosti žádná reforma není. To je jen smutná hra na reformu. Pan ministr by se měl především zaměřit na posílení moderní domácí péče, která spolu s modernizaci sítě akutní péče může přinést úspory. Dalším krokem je samozřejmě přinést do zdravotního systému další finanšní prostředky,“ řekl nám místopředseda ODS Martin Kupka.

„Vláda prostě jen zuřivě shání další peníze poté, co rozdala kdekomu dárečky. Z mého pohledu je „státní pojištěnec” prostě pojištěncem, za který platí stát, kterému my platíme daně. Nevidím důvod, proč vládě pomáhat tím, že za rozhazovačný stát začnou platit ještě více zase zaměstnanci a zaměstnavatelé. Tento plán je pozoruhodný zvlášť poté, co premiér začal mluvit o ulehčení zaměstnavatelům - toto by jim rozhodně neulehčilo. Zkrátka politika vlády má jedinou strategii: „Velkou improvizaci”,“ uvedl pro EurpZprávy.cz předseda STAN Petr Gazdík.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek říká, že návrh nezná. „Zdražením práce by se snížila konkurenceschopnost,“ varuje ale v reakci pro EuroZprávy.cz.

„Má to mnohá úskalí - především dopady na samotné pojištěnce - jak budou chráněni senioři a nezaměstnaní? A pak co dopad na čistý příjem zaměstnanců a odpor zaměstnavatelů. Obávám se, že je to nedomyšlené a motivované jen obavami z růstu plateb za státní pojištěnce,“ prozradil nám komunistický poslanec Jiří Dolejš.

„Stát se přece nemůže vzdát odpovědnosti za zdravotnictví a hodit financování péče na firmy. Už dnes jsou odvody pro mnohé zaměstnavatele neúnosné a snižují reálnou mzdovou úroveň. Stát musí jít přesně opačným směrem, tj hledat a aktivně vytvářet nové zdroje financování svých služeb, aby mohl naopak daňovou zátěž, kterou je i pojistné, snižovat - a cest tu je mnoho - například v tom, že některé platby, které jsou ze zákona v podstatě povinnou daní, bude vybírat a mít z nich zisky stát namísto soukromých převážně zahraničních firem, nebo že výběr pojistného zefektivni sloučením výběru sociálního a zdravotního pojištění, nebo zefektivnit náklady pojišťoven jejich sloučením do jedné atd.,“ řekl pro EuroZprávy.cz předseda SPD Tomio Okamura.

„To se děje již dnes, protože, mimo výnosů z několika prosperujících státních, nebo polostátních firem, stát žádné vlastní peníze nemá. Obecně si ale myslím, že odvody jsou u nás příliš vysoké již nyní a s jejich dalším zvyšováním nesouhlasím. Spíše by se mělo uvažovat o jejich snižování,“ poznamenal pro EuroZprávy.cz místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Emoce poněkud mírní sociální demokrat Jan Chvojka. „Zatím známe jen hrubé obrysy, na stole neleží žádný konkrétní návrh. Budu jej podporovat za předpokladu, že dojde k navýšení odvodů pouze pro firmy. Nesouhlasím s navýšením pojistného pro zaměstnance,“ upřesnil pro EuroZprávy.cz poslanec.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schvalování daňového balíčku se zadrhlo, bude mimořádné jednání Sněmovny

18.10.2019 11:58 Mimořádná schůze Sněmovny ke schvalování vládního daňového balíčku i zvýšení rodičovského příspěvku…

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 08:47 Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Politici grilovali Českou televizi. Ta zareagovala

17.10.2019 20:24 Poslanci dnes večer pokračovali v debatě o starších výročních zprávách České televize (ČT). Výtky…

Vazby zpřetrhány. Praha ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem

17.10.2019 17:53 Pražští zastupitelé dnes definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s čínským Pekingem. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama