Kalousek a Topolánek zavzpomínali na společné časy ve vládě: Byla to krása, rozplývali se

V nové talkshow, kterou moderuje bývalý premiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek, se objevil harcovník a nemesis české politiky Miroslav Kalousek. Oba si pěkně notovali, krom politického retra došlo i na kritiku současné politiky.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek
doporučujeme

Oba politici jsou známi svým smyslem pro humor, což se projevilo hned na začátku. Topolánek zasněně vzpomínal, jak se s Kalouskem seznámili nad značným počtem lahví vína. U humoru zůstalo i při vzpomínání na Kalouskův odchod od lidovců. "Rozdíl mezi křesťanskou sociální politikou a socialismem, který tehdy u lidovců dominoval, je rozdíl jako mezi aktem a pietním aktem,“ popsal s křesťanským zaujetím přílišnou levicovost tehdejších lidovců Kalousek v pořadu Topol show na serveru Info.cz.

Následně začali rozebírat některé mýty, které kolem Kalouska panují. Například, že svého času chtěl Kalousek do vlády s komunisty. "S komunisty jsem nikdy nejednal, jednal jsem s Paroubkem.  Ale jak říkal Goebbels stokrát opakovaná lež se stává pravdou," okomentoval suše Kalousek, a bylo zjevné, že mytizace jeho postavy ho příliš nezajímá.

Oba politici s velkou chutí vzpomínali na svou společnou éru."Nikdy ti nezapomenu, že jsi mě vzal sebou, právě jsem byl na záchodě s Obamou," komentoval bodře bývalý premiér výpravu na summit G20 a Kalouskovu vděčnost, že byl Topolánkem přizván do české výpravy.

Kalousek se sice vyhradil proti tomu, že by chtěl svému bývalém kolegovi z vlády lichotit, ale stejně si neodpustil. "Těch dva a půl roku v tvojí vládě, bylo nejhezčích za 29 let v politice," pochvaloval si tehdejší pravicové vládnutí a Topolánek se musel přiznat k tomu, že se z této poklony začíná rdít.

Bývalý premiér přišel také s obecnou charakteristikou Kalouska jako démonizovaného politika a survivora české politiky, který přežije všechny krize, osobně ho však vnímá jinak. “Já tě vnímám jako citlivého a vnímavého člověka.“

Citlivost Kalouska pak Topolánek doložil prozrazením, že si Kalousek na zasedání jeho vlády psával pod stolem rýmovačky. První polovina, kde se oba politici věnují svým vzpomínkám, byla také nostalgickým politickým retrem od něhož plynule přešli k současnosti Kalouskovou recitací jedné jeho poémy. „Kdybych měl tolik milionů, kolikrát Andrej lhal, koupil bych vagon tónů z opery Parsifal. Sirotkům koupil tátu a depresivním žert. Potom ve prospěch státu koupil bych Agrofert. Kdybych měl tolik milionů, kolikrát Andrej lhal, milion zlatých zvonů pravdě bych ulít dal,“ zopakoval báseň Kalousek, kterou již publikoval na Twitteru a nezapřel, že je fanouškem italské opery.

Proměnu politického světa pak Kalousek popsal slovy. "My jsme v politice vedli ideový zápas mezi levicí a pravicí, já jsme se naivně domníval, že to je hlavní priorita. Kolem roku 2013 - 2014 jsme najednou s údivem hleděli na skutečnost, že je to pořád důležité, ale není to ta hlavní priorita."

K popisu současné politiky si Kalousek vypůjčil metaforu z fotbalového prostředí. "V okamžiku kdy přijede tým chce to hřiště přeorat, přepsat pravidla podle toho, jak to jemu vyhovuje, postřílet rozhodčí a dát jen svoje rozhodčí. Tak oboum týmům jak Spartě tak Slávii, by mělo záležet na tom, aby mohli hrát fotbal na férovém hřišti. Týmy by se měly spojit a nenechat nikomu dovolit nechat to hřiště přeorat."

"Já si nemyslím, že jsou vlády od toho, aby lidem zajistily lepší život. To není v silách žádné vlády. Vlády jsou tady od toho, aby připravily podmínky a hlídaly pravidla. Chtěl bych všechny zkušenosti a síly dát tomu, abychom tady neměli vládu, která bude lidem říkat o nic se nestarejte, my se o Vás postaráme sami, před takovou vládou všichni utíkejte," uzavřeli své politické poselství oba politici.

Topolánek uzavřel Topolshow humornou pochvalou bývalého kolegy, že je "jednička české politiky," k čemuž mu zamával prstem, který Topolánka proslavil. 

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův expertní tým se sešel v Lánech, řešil vztah k EU a Turecko

13.10.2019 18:08 Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dnes na zámku v Lánech za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO…

ČSSD se propadla na dno. Nemusí se dostat do Sněmovny

13.10.2019 15:02 Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle modelu…

Česko bude na výzkum vesmíru dál dávat 1,5 miliardy ročně

13.10.2019 14:59 V příštích pěti letech bude Česká republika na kosmické programy jako člen Evropské kosmické…

Česko už není suverénní země. Václav Klaus drsně promluvil o ODS Trikoloře…

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus starší zavzpomínal na 90. léta a bránil kuponovou privatizaci. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama